چهار شنبه، 24 مهر 98 ساعت 03:07 ب.ظ

- فرهنگ و هنر

تاریخ 1393-03-11 10:37:19
خلوت‎نامه‌های سردار شهید یوسف سجودی

منشور پاسداری در نوشتار یوسف شهدای مازندران

سردار شهید یوسف سجودی فرمانده تیپ سوم لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب(ع) و گردان های صاحب الزمان(عج) و حمزه سیدالشهدا(ع) لشکر ۲۵ کربلا در 18 بند منشور پاسداری را نگاشته است.
منشور پاسداری در نوشتار یوسف شهدای مازندران

هدف من این است که یکی از علمای فیلسوف اسلام در عصر خود باشم و تا آنجا که می توانم غرق دراین قسمت ازعلوم اسلام شوم و سپس آن را با فلسفه های مکاتب دیگر مقایسه کنم تا امتیازات فلسفه اسلامی برای من بیشتر روشن شود و بعد از آن علم را برای خوشنودی خدای متعال نشر و تدریس دهم نه برای خودنمایی و جاه طلبی و مقام پرستی انشاألله و تعالی برای رسیدن به این هدفم حتماً باید مراحلی را پشت سر بگذارم و آن شامل چند قسمت می شود:

1. حداقل خوابم باید در شبانه روز 4 ساعت و حداکثر 6 ساعت باشد.

2. غذا باید به اندازه نیاز بخورم.

3. از هر فرصتی باید استفاده بکنم و درباره مسائل دنیوی نباید زیاد فکر کنم و همچنین در مورد چیزهایی که مربوط به هدفم نیست نباید فکر کنم یا وقتم را صرف این نوع کارهای بیهوده کنم.

4. باید قاطع باشم، که هستم و دارای اراده توانا و مستحکم که هرمشکلی برای من هیچ باشد. چنانکه استاد جعفر سبحانی فرمودند: رمز موفقیت داشتن اراده توانا است که مشکلات را از میان بردارد.

5. کنترل نفس - یکی اینکه باید تا آنجا که می توانم نفسم را تحت کنترل و غلام عقل درآورم و چنانکه آقای محلاتی می فرمایند: این نفس های سرکش را مهار کنید که لجام گسیخته و خودسرند اگر از آنها پیروی کنید، شما را به بدترین پرتگاه می افکند.

6. الکسیس کارِل (صاحب کتاب؛"انسان موجود ناشناخته") فرمود: هنگام ولادت افراد با هم اختلافاتی در ظرفیت فکر دارند ولی برای رشد آن تمرین دائمی و شرایط خاصی از محیط که به خوبی نمی شناسیم ضروری است، مطالعه کامل و عمیق اشیا و عادات به قضاوت صحیح و نظم و آشنایی با منطق و استعمال زبان ریاضی قدرت فکر را می افزاید، بر عکس مشاهدات ناتمام و عجولانه، توجه سراسری، تنوع تصورات و فقدان نظم و کوشش رشد فکری را مانع می شود.

7. نمازم را آهسته بخوانم با حضور قلب و سطور کل هیچ فکری جز معانی نماز در نظرم نیاید و شب جمعه را نماز شب بخوانم و سعی کنم که نماز قضای خود را بخوانم.

8. سه روز در هفته را روزه بگیرم روز شنبه، دوشنبه و پنج شنبه.

9. سیر مطالعات تا مهرماه آینده باید به این ترتیب باشد: 1- اصول جامع المقدمات 2- صرف و نحو (تالیف:رضایی) 3- عربی آسان (هردوجلد) 4- صرف ساده /فروع، سخنرانی ها، نوار سخنرانی آقای مطهری و کتاب هایش و روزنامه ها و اخبار تلویزیون، مقاله نویسی، داستان نویسی، تمرین خطابه، تمرین دستورزبان فارسی/

10. طریقه مطالعه و درس خواندن بایدبه صورت زیر باشد:

الف. تمام فکر و قوای ذهنی خودم را باید متمرکز مطلب درس یا کتب مطالعه، بکنم و آهسته و بدون هیجان و آرام بخوانم و از تندخواندن و سریع یک مطلب را خواندن و با هیجان خواندن، دوری کنم و مطالب مهم یک کتاب را در دفتر بنویسم.

ب. به هیچ وجه نباید به کسانی دیگر که از من بهتر بلد هستند و پر استعدادترند حسودی کنم زیرا خداوند استعداد و ذوق را در همه به ودیعه گذارده است. پس نباید به دیگران حسودی کرد بلکه باید خوشحال شد و از خداوند خواست که آنها را در تحصیل شان موفق کند و بعد اگر هر کسی از من یک انتقاد کرد، چه در مورد درس و چه در مورد رفتار، نباید ناراحت شوم بلکه باید خوشحال شوم و از آن شخص تشکر کنم و بعد هرچی یاد گرفتم، به هیچ وجه آن را احتکار نکنم، بلکه آن را برای پیشرفت انسان ها در دسترس مشتاقان علم و دانش قرار دهم و هم اینکه به طور کل نباید به علم خودم مغرور شوم و یا بر دیگران فخر بفروشم.

 

ویژه پاسداران

1. برادران سپاهی! همچنانکه پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) فرمودند: یک پاسدار باید با تقوی باشد و از تمام کارهائی که خداوند حرام کرده است، دوری نماید.

2. پاسدار اسلام باید با خلوص و بی ریا باشد و بکوشد همواره کارهایش برای خدا باشد و عملی که انجام می دهد برای مدح و ستایش نباشد چون این کار هیچ ارزش اخروی ندارد، برای نفست بود نه خدا.

3. پس تو ای برادر پاسدار که لباس سپاه بر تن پوشیدی این را بدان وقتی مردم برای تو ارزش قائل می شوند و احترام می گذارند، نکند که خدای ناکرده به خود مغرور شوی و فکر کنی منی هستی.

4. برادر عزیزم! هر زمان که شیطان سویت آمد، این را به خودت بگو: که ای نفس مکاره مگر من چه کاری انجام دادم که به خود ببالم؟ به این ارزش که مردم برای من قائل می شوند به خاطر خون پاسدارانی هست که در سراسر کربلای ایران به زمین ریخته است. این را پاسداران شهید به ما داده اند و گرنه من کاری انجام نداده ام.

5. برادران سپاهی! سعی کنید تا می توانید به سپاه نظم دهید و از بی نظمی دوری کنید که این بی نظمی ها ضررهای بزرگی به ما زده است.

6. برادران عزیزم! تا می توانید خود را بسازید و در نماز جمعه ها شرکت کنید و دعای کمیل را به جای بیاورید و نماز شب را حتماً بخوانید و دعای فرج امام زمان(عج) را هر روز و شب بخوانید تا خداوند فرجش را هر چه زودتر نزدیک بگرداند و از خداوند بخواهید تا انقلاب مهدی (عج) عمر امام عظیم الشان (آیة الله العظمی روح الله الموسوی الخمینی) را طولانی بگرداند. انشا ألله

7. برادرانم! سفارشم به شما این است که به فکر مادیات و این دنیا نباشید که همه این ها آزمایش است برای انسان. همچنان که علی (ع) فرموده است: دنیا همانند ماری است که وقتی به رویش دست می کشی نرم و لطیف است ولی زهرش کشنده، سعی کنید بیشتر به فکر آخرت باشید و به فکر معاد و به فکر مردم باشید، به فکر آن روزی بیافتید که خداوند از همه کس حساب می کشد و می گوید: «ای انسان که من تو را خلق کرده ام و به تو انواع و اقسام نعمت ها داده ام تو در دنیا چه کار کرده ای؟ آیا به مستمندان کمک کرده ای؟ آیا به خدا و روز معاد ایمان آورده ای؟»

8. برادران! به هوش باشید که نکند خدای ناکرده اسیر دنیا شوید و دنیا شما را در شکم خود ببلعد که دیگر پس از مردن توبه قبول نمی شود. در نماز خواندن کاهلی نکنید و همواره پیرو ولایت فقیه باشید تا با دید وسیع در خط اصیل انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی قدم بردارید.

دیگر سفارش نمی کنم زیرا سفارشات زیاد در قرآن کریم، نهج البلاغه و سایر کتب اسلامی برای هدایت بشر موجود است.

والسلام یوسف سجودی

منبع:بلاغ

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات