چهار شنبه، 24 مهر 98 ساعت 03:07 ب.ظ

- فرهنگ و هنر

تاریخ 1393-03-19 14:14:20
جانباز سرافراز علی اکبر محمدزاده برادر سه شهید

کشوری که رهبری مدبر و مقتدر و همراه مردم دارد هرگز به بن بست نمیرسد

اختصاصی مازنیوز:جانباز سرافراز علی اکبر محمدزاده برادر سرداران شهید  ابوالحسن وابوالقاسم وهادی محمدزاده، در سال 1350 در شهرستان محمود آباد، از استان لاله خیز مازندران به دنیا آمد.......
کشوری که رهبری مدبر و مقتدر و همراه مردم دارد هرگز به بن بست نمیرسد

 جانباز سرافراز علی اکبر محمدزاده برادر سرداران شهید  ابوالحسن وابوالقاسم وهادی محمدزاده، در سال 1350 در شهرستان محمود آباد، از استان لاله خیز مازندران به دنیا آمد.

او دراواخر سال 1364 در سن 14سالگی به مدت دو ماه همراه برادرخود(شهیدابوالحسن)عازم جبهه های نبرد شده و در منطقه عملیاتی والفجر 8 حضور یافت اما مدت حضورش بسیار کم بودواین درحالی  بود که دوبرادرش ابوالقاسم وهادی در عملیاتهای بدر وقدس 5 به درجه رفیع شهادت نائل شدند .

ایشان در سال 1365به جبهه اعزام شد و به مدت سه ماه در منطقه حضور داشت ودر عملیات صاحب الزمان در منطقه فاو شرکت نمود واز ناحیه پوست دچار مجروحیت شیمیایی شد و باید برای درمان به شهرستان برمی گشت اما پس از یک ماه حضور در کنار پدر ومادر و درمان  دوباره عازم مناطق جنگی شد واین بار به مدت شش ماه در منطقه حضور داشت تا اینکه در عملیات کربلای چهار به همراه برادر بزرگش ابوالحسن در عملیات شرکت نمود .

دراین عملیات برادرش ابوالحسن به شهادت رسید و و حاج علی اکبر از ناحیه پای راست مورد اثابت گلوله تیربار قرار گرفت وبه درجه جانبازی نائل شد وبا پای مجروح در تشیع جنازه سومین شهید خانواده شرکت کرد.

وقتی مادر بزرگوار سه شهید ، همرزم سومین فرزندشهیدش یعنی علی اکبر را دید با لبخندی زیبا به او گفت مبارک باد بر تو رخت جانبازی ودعایی بسیار زیبا درحقش نمود :که ای پسرم انشاالله تو هم در این مسیر به شهادت خواهی رسید و به برادران شهیدت می پیوندی که این دعای مادر روح علی اکبر را نوازش داد و او همچنان منتظر اجابت دعای مادر درفراغ برادران و دوستان شهیدش زندگی میکند.

وی پس از بهبودی نسبی دوباره عازم جبهه شد و حدود شش ماه در جبهه های غرب و جنوب حضور داشت که در سال 67 در منطقه حلبچه دوباره دچار مصدومیت شیمیایی شد و مدتها در بیمارستان بستری بود

وی همچنان از ناحیه پوست به شدت رنج میبرد اما خدارا شاکر است .

جدیدترین گفتگوی خواندنی با این شیر مرد مازنی را باهم می خوانیم :

 

·       قبل از شروع مصاحبه  لطفا بفرمایید شغلتان چیست و در کجا و چه مسئولیتی دارید؟

من یک کارمند ساده هستم و اگر اجازه دهند خدمتگزاری ناچیز

·      لطفا بیشتر توضیح دهید

تمام حرفم درباره شغلم همان بود که عرض کردم

*ضمن تشکر و خوش آمد خدمتتان بعنوان اولین سوال نظرتان را بطور خلاصه در مورد دولت تدبیر وامید بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا از فعالیتهای موثر سایت مازنیوزقدردانی می کنم و  بخاطر انعکاس اخبار و مطالب مفید سپاسگزارم .

  محمدزاده: باید به مردم این اطمیان را داد کشوری که رهبری مدبر و مقتدر و همراه مردم دارد هرگز به بن بست نمی رسد و همه ی مردم و مسئولان گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و نا امیدی در دل این ملت راه ندارد . آقای دکتر روحانی خودشان از اول انقلاب جزو مبارزین و فعالان سیاسی بوده اند و در طول ۳۵سال گذشته به این نتیجه رسیده اند که اعتدال تنها راه نجات کشور از مشکلات است . یعنی نباید دروغ گفت و باید صادق بود . نباید مردم را ناامید کرد بلکه باید به مردم امید داد، اگر مقامات دولتی در حرف و عمل راستگو نباشند مردم به آنها پشت خواهند کرد،

اگر دولت برمواضع انقلاب قاطعیت داشته و بر آنها ایستادگی کند قدرت ملی بالا میرود و منافع ملی تامین میشود.

قدرت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور بسیار حائز اهمیت است.

وحدت و انسجام میان قوا و مسئولان کشور از پایه‌های اصلی قدرت کشور است و همه باید در راستای سیاست های رهبر معظم انقلاب با انسجام حرکت کرده و از اقداماتی که موجب تخریب روابط قوا می‌شود، جلوگیری و پرهیز کرد.

·      علت انتخاب شعار «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی »

محمدزاده : مدیریت جهادی واجد خصوصیات و ویژگی‌هایی است که می‌تواند در موفقیت سازمان‌ها نقش اساسی ایفا نماید. این ویژگی‌ها در بطن دستورها، توصیه‌ها، نظرها و شیوه‌های به ‌کار گرفته‌شده توسط پیشوایان دین، حضور و وجود عینی داشته است، ولی برای استفاده از آن در سطوح سازمانی و کاربردی کردن آن‌ها در سازمان‌ها، نیازمند کارپیشگامانه است.

بهترین پاسخ به این سوال را درکلام مقام معظم رهبری میدانم که فرمودند: شعار «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» رابه عنوان نقشه راه کلی سال ۹۳،دانستندو به گامهای بلند و تجربیات موفق ملت و امکانات و ظرفیتهای وسیع کشور اشاره کردند که مسیر پر افتخار «اقتدار ملی» با تمرکز مسئولان و مردم بر این شعار، با شتاب بیشتری پیموده خواهد شد.وفرمودند باید اقتصاد ایران را بگونه‌ای قوی کنیم که هیچ تکانه ای در جهان و هیچ کس در هیچ جای دنیا چه امریکا و چه غیر امریکا نتواند با یک تصمیم گیری و یک نشست و برخاست، بر اقتصاد کشور و معیشت مردم ما اثر بگذارد که این همان اقتصاد مقاومتی است البته ممکن است کسی بگوید شرایط تحریم اجازه استفاده از این ظرفیتهای فوق العاده را نمی دهد اما مگر ما در همین شرایط در عرصه های علمی و دفاعی از جمله نانو، هسته ای، سلولهای بنیادی و صنایع دفاعی و موشکی به پیشرفتهای خیره کننده دست نیافتیم؟

 با توجه به این واقعیات اگر عزم خود را جزم کنیم، دست بدست یکدیگر دهیم و چشممان بدست دشمن نباشد که چه زمانی تحریم ها را برمی دارد یا برنمی دارد، در عرصه های دیگر از جمله اقتصاد نیز حتماً به اقتدار ملی دست می یابیم

تمرکز دشمنان بر موضوع فرهنگ نیزناشی از اهمیت فوق العاده این موضوع است و مسئولان فرهنگی، باید با حساسیت و هوشیاری مراقب رخنه های بسیار خطرناک فرهنگی باشند و به وظایف ایجابی و دفاعی خود در این زمینه عمل کنند.

 

متخصصین تعلیم وتربیت آینده سازِ کشورمان باید همگام با اندیشه های والای  اسلام ناب محمدی(ص) و پیروی از منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با همتی والا و تلاش انسان هایی خودباور، خلاق، متعهد و متخصص را به جامعه تحویل داده و در رشد کمی و کیفی نیروی انسانی که مهم ترین پتانسیل اجتماعی و سرمایه ملی هر کشوری محسوب می شود، نقش اساسی خود را ایفا کنند.

در سالی که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با نام سال " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریت جهادی" نامگذاری شده باید مسئولان امر به ویژه مسئولان آموزش و پرورش و دانشگاه ها به این نکته که مهمترین و بزرگترین سرمایه ملی هر کشور نیروی کار متعهد ، جهادگر و متخصص آن است و اینکه باید برای تربیت چنین سرمایه ای طرحی برتر ارائه و الگویی مناسب انتخاب کرد توجه جدی کنند.

 مدیریت جهادی هرچند اصطلاحی جدید در ادبیات انقلابی ما نیست اما انصافا مدیریتی است که تنها در مقطع دفاع مقدس بارها با آن مواجه بوده‌ایم‌. مدیریتی که با رهبری امام خمینی توانست به خوبی در مقطع دفاع مقدس کشور را از پرتگاه جنگ که استکبار جهانی ایران را به سمت ان کشانده بود نجات دهد و کارآیی خود را به خوبی نشان داده است. شاید بکار گیری واژه جهاد نشان و اشاره از یک واقعیت مهم باشد که امروز هم نوعی دیگری جنگ بر این انقلاب و کشور و مردم تحمیل شده است که بایستی همچون دفاع مقدس با یک مدیریت جهادی به مقابله و برخورد با آن پرداخت.

·      مسائل فرهنگی چقدر در جامعه تاثیر گذار است؟

محمدزاده: فرهنگ از عمومی‌ترین، پیچیده‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم علوم انسانی است . فرهنگ در همه فعالیت‌های بشری جریان دارد و از این رو کلیه سیاست‌های جامعه دارای بعد فرهنگی می‌باشد. فرهنگ ایثار و شهادت که نشأت گرفته از شهداء ، این انسانهای پاک و مخلص که جزمعبود خود چیزی ندیدن و جان خویش را در راه خدا و ارزشها نثار کردند. به تعبیر قرآن این افراد جزء با کرامت ترین افراد برگزیده شده اند ودر نزد خدای خویش دارای مقام و مرتبه با ارزشی هستند. روحیه ایثار ، فداکاری و از خود گذشتگی بجای خود بینی فرهنگی است که در بین شهدا بروز و ظهور کرده است. همانطور که امام راحل فرمودند فرهنگ، مبدأ همه خوشبتی‌ها و بدبختی‌های یک ملت است... راه اصلاح یک مملکت، فرهنگ آن مملکت است. اصلاح باید از فرهنگ شروع شود.از دیدگاه علامه محمدتقی جعفری ره فرهنگ حاکم بر یک جامعه، عبارت است  یک مقدار بایستگی‌ها و شایستگی‌هایی است که همه شوون حیات انسانی را پوشش می‌دهد. بی‌شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است. اساساً فرهنگ هر جامعه هویت و موجودیت آن جامعه را تشکیل می‌دهد. حال اگر فرهنگ براساس ارزش‌ها آن  هم ارزش‌های معنوی در جامعه تسرّی یابد شاهد شکوفایی و رشد خواهیم شد. بنابراین در مقوله فرهنگ بحث ارزش‌های انسانی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین وظایف است که بر دوش مسئولان فرهنگی جامعه قرار دارد.نیروهایی که انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به پیروزی رساندند ودر هشت سال دفاع مقدس جانانه حضور داشتند خیلی زحمت کشیدند اما این زحمات را عده ای نیروی خود سر دارند از بین می برند. امروز در کشور ما اخلاقّیات به شدت متزلزل شده است. دروغگویی و ریا و حسادت و تهمت زدن  به یکدیگرعادت شده است.اما ما دنبال مقصر نیستیم اول باید علل را بررسی کنیم و حل کنیم . وقتی امروز نیروهای افراطی ، نیروهای اصیل و ارزشی را کنار زده اند ، نسل های آینده وقتی این وضع راببینند حتماً دلسرد خواهند شد، وقت آن رسیده  تا بررسی کنیم و علت یابی کنیم و به جبران اشتباهات گذشته خودمان اقدام کنیم .

·      نظر حضرتعالی بعنوان یکی از چهره های دلسوزنظام از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۳۵سال گذشته چیست؟

محمدزاده:در طول این ۳۵سال گذشته اقدامات بزرگی در کشور انجام گرفته است و اقدامات مهم دیگری نیز باید انجام می شد که بنابه دلایلی صورت نپذیرفته است که یکی از دلایل اش این بود که وقتی انقلاب شد بسیاری از نیروهای متعهد و پر جوش و خروش وارد عرصه انقلاب شدند اما گاه بدلیل عدم تخصص و عدم وجود سابقه مدیریتی با وجوداینکه جزو نیروهای انقلاب بودند نتوانستند آنچنانکه باید و شاید از منابع و فرصتهای کشور استفاده شایسته بکنند. در آن زمان کلاً توجه به ارزش ها و نیروهای ارزشی بود. اما رفته رفته این حال و هوا عوض شد و ارزش گذاری به نیروها کمرنگ شد و برخی نیروهای افراطی زمام امور را به دست گرفتند و با افراطی گری های خود نیروهای ارزشی را دلسرد کردند . بخاطر مسائل  بی اهمیت به حذف نیروهای دلسوز و ارزشی مبادرت کردند و رفته رفته افراطی ها در اکثر جایگاه های تصمیم گیری قرار گرفتند و نیروهای ارزشی و دلسوز و معتدل منزوی شدند.توصیه حقیر به خادمان مردم این است که قدر نعمتها را بدانید «هر کس قدر نعمت‌ها را نداند قدر خداوند را ندانسته است» یکی از نعمت‌هایی که امروز باید قدر آن را بدانیم وجود جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است.

طی عمر پر برکت انقلاب اسلامی؛ دستاوردهای جهشی متکی به معنویت این نظام الهی از چنان گستردگی و تنوعی برخوردار بوده که امروزه نه تنها اندیشمندان و صاحبنظران بی‌طرف غربی و شرقی، بلکه دشمنان قسم خورده این مرز و بوم نیز بر عظمت آن اذعان داشته و به کارآمدی بالای آن اعتراف دارند.

به عنوان مثال «پاتریک سییل» تحلیلگر مسائل خاورمیانه در میدل ایست آنلاین ضمن تأکید بر اینکه ایران در حال تبدیل شدن به یک دموکراسی درخشان است، می‌نویسد: «این کشور تحت حاکمیت روحانیون، هم‌اکنون یکی از آزادترین، مدرن‌ترین و منسجم‌ترین کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود

البته بیان دستاوردهای مورد نظر به معنای دستیابی کامل به تمام اهداف مورد انتظار نیست چرا که اولاً طی این سالها دشمنان اسلام از هیچ کوششی برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب اسلامی فروگذار نکردند و با اجرای صدهها توطئه خُرد و کلان از جمله: بلوکه کردن دارائیها و تحریم که در سالهای اخیر شدت یافته، بمب گذاری و تخریب و ترور، ایجاد شورش‌های خیابانی و کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، بمباران زیرساختهای اقتصادی و مراکز صنعتی،  شبیخون فرهنگی، نسبت دادن اتهامات مختلف و اعمال فشار سیاسی و امثال آن تمام توان خود را معطوف توقف و یا کند نمودن حرکت کشور در مسیر اهداف انقلاب نموده اند و ثانیاً به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب در پاره‌ای از موارد مانند؛ عدالت اجتماعی و اخلاق فردی و عمومی، عملکرد مردم و بخصوص مسئولین نیز خالی از نقص و اشکال نبوده و همین مسئله سبب شده تا استفاده بهینه از ظرفیتهای موجود میسر نگردد.

در این دولت نیروهای ارزشی و درد کشیده درآرامش کامل بسر میبرند؟

البته نمیشود گفت بطور کامل ، چون اکنون هم در بعضی وزارتخانه ها و سازمانها نیروهای متدین و ارزشی تحت فشار عده ای که خود را از همه برتر میدانند قرار دارند ولی امیدوارم که این دولت و شخص آقای روحانی به این موضوع توجه بیشتری کنند تا مجبور نباشیم که نام افرادی که با ظاهری انقلابی و ارزشی نیروهای دلسوز و دردکشیده را زیر فشار قرار میدهند برای مردم بیان کنیم.

·      آینده کشور را چگونه می بینید ؟

محمدزاده : من به آینده کشور امید دارم چون گویش اعتدال را پیش گرفته است اگر دولت با عدد و رقم در مورد فعالیت های انجام گرفته به مردم گزارش واقعی بدهد و صادقانه با مردم رفتار کند و دروغ نگوید و افراط و تفریط نکند و با تندروها از هردو جناح برخورد کند در اینصورت مردم از گفتمان اعتدال پشتیبانی خواهند کرد

 


·      بعنوان سوال آخر خاطره ای از هشت سال دفاع مقدس برای مان بیان کنید:

جانباز سرافراز محمدزاده : ساعت 11 شب دی ماه سال 65 شب سرد زمستان داخل کانال منتظر فرمان حرکت بسمت جزیزه امرالرصاص بودیم که صدایی آشنا مرا می خواند زیر نور منور که دقت کردم برادرم شهید ابوالحسن را دیدم و با ذوق و شوق فراوان پریدم بیرون کانال و برادرم را درآغوش گرفتم من پانزده ساله بودم و دو برادرم ابوالقاسم وهادی در عملیاتهای گذشته به فیض عظیم شهدات نائل آمده بودند و من ماندم و برادر بزرگم ابوالحسن ، لحظه عجیبی بود  هنوز هم بعد از 27 سال گرمای وجود برادرم را حس میکنم، همدیگر را درآغوش گرفتیم ودر گوشه ای ایستادیم و به نصیحت های برادرم گوش میدادم ، سه نصیحت برای من در آن لحظه داشت ، که من یکی را برایتان و خوانندگان محترم دیدبانی نیوز بیان میکنم ، دستم را محکم در دستش قرار داده بود و گفت علی اکبر جان در این عملیات من شهید میشوم و تو میشوی برادر سه شهید، بعدها مردم میگویند فلانی برادر سه شهید است، جانباز است، نگاه خاصی به تو خواهند داشت، همینطور که اشک از چشمانم سرازیر شده بود به من گفت قدر خودت را بدان، و برای اینکه در بین مردم و نزد خدا آبرو داشته باشی خودت را کوچک و نوکر مردم بدان ، هرگاه برای مردم خادم و نوکر بودی عزت و آبرو کسب میکنی وگرنه هم در دنیا و هم در آخرت آبرویی نخواهی داشت، ولحظاتی بعد باهم وداع کردیم ورفتیم بسمت عملیات و چند دقیقه بعد او برا اثر اصابت گلوله به شهادت رسید و من هم بر اثر اصابت گلوله به پا مجروح شدم و همچنان یاد نصایح آن شهید والامقام هستم که نوکری بیش نیستم.

سلام و درود خدا بر شهدا و سلام شهدا بر خادمین مردم

·       ممنونیم از وقتی که در اختیار ما و خوانندگان قرار دادید

محمدزاده: من هم از شما سپاسگزارم و از همه التماس دعا دارم


 

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
صادقی
1393/03/19
- 0
سلام من واقعا بعنوان یک مازندرانی به این دلاور افتخار میکنم
تبلیغات