دو شنبه، 25 شهریور 98 ساعت 07:06 ب.ظ

- اقتصادی

تاریخ 08:45:11 1394/02/05
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت؛

یارانه پولدارها را پارسال حذف کردیم نه امسال

مازنیوز:نحوه اطلاع رسانی از سوی سخنگوی دولت باعث شده برخی یارانه بگیران در شکایت و چرایی حذف یارانه هایشان به سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند.
یارانه پولدارها را پارسال حذف کردیم نه امسال

مازنیوز : در پی اصرار سخنگوی دولت بر پنهان کردن حذف یارانه بگیران پنج گروه متمول و اذعان سازمان هدفمندی یارانه‌ها بر این موضوع بالاخره دکتر محمد باقر نوبخت نیز این خبر را تأیید کرد اما گفت: ما در سال 94 یارانه بگیری را حذف نکردیم بلکه این گروه‌ها در سال 93 حذف شده اند!

به گزارش مازنیوزاین اقدام شجاعانه اگر چه با نوعی رودربایستی از سوی سخنگوی دولت انجام شده با این حال در اجرای آن ضرورتی انکار ناپذیر و دلایل متقن و جدی بسیاری وجود دارد که منتقدان دلیل این شیوه انکار و اصرار در اطلاع رسانی را «ترس سیاسی» می‌دانند، وگرنه دولت بیش از هر نهاد و گروهی بهتر می‌داند که این اقدام قانونی باید هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد تا مدیریت منابع در کشور بهتر انجام شود.

با این حال نحوه اطلاع رسانی از سوی سخنگوی دولت باعث شده برخی یارانه بگیران در شکایت و چرایی حذف یارانه هایشان به سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند و بسیاری از شهروندان که یارانه آنها از اسفندماه حذف شده است، در تماس با رسانه‌ها اعلام کردند، بر خلاف اعلام معاون رئیس‌جمهور یارانه نقدی دریافتی از ماه گذشته حذف شده و هیچ گونه پاسخگویی انجام نمی‌شود.

بنابر این گزارش سخنگوی دولت بالاخره در آخرین اظهار نظر خود با بیان اینکه براساس تکلیف بودجه سال ۹۴ تا الان هیچ یارانه بگیری از دریافت یارانه‌ها حذف نشده، گفته است: البته کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند یا افرادی که به نحوی اطمینان حاصل شده که پردرآمد هستند و قبلاً حذف شده بودند، یارانه آنها همچنان حذف است و ما حذفی جدیدی نداشته‌ایم.

وی افزوده: بنابراین آنچه در فروردین امسال اتفاق افتاد، ناشی از تشخیص تبصره ۲۱ بودجه سال ۹۳ کل کشور بوده است که براساس آن، ایرانیان خارج از کشور حذف شدند. نوبخت در پاسخ به این سؤال که براساس تبصره ۲۰ شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد از جانب دولت اجرایی شده است یا خیر؟ افزوده است: تبصره ۲۰ در باره چگونگی منابع و مصارف و احیاناً حذف گروه‌هایی از افراد یارانه بگیر است.

وی گفته است: البته برای اجرای این تبصره باید آیین نامه اجرایی آن در دولت تصویب شود که هنوز به این تبصره نرسیده ایم و در صورتی که درباره تبصره ۲۰ بودجه سال ۹۴ آیین‌نامه‌اش را مصوب کنیم، حتماً به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد. نوبخت اظهارداشت: آنچه در بند (ه) تبصره ۲۰ قانون بودجه تأکید شده این است که دولت موظف است افراد پردرآمد را مشخص و با تصویب آیین نامه اجرایی یارانه پردرآمدها را قطع کند.

در همین حال، تصویب آیین‌نامه اجرایی به دولت واسپاری شده بنابر این چون این آیین نامه هنوز تصویب نشده این اقدام صورت نگرفته است. نوبخت گفت: البته کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند یا افرادی که به‌نحوی اطمینان حاصل شده که پردرآمد هستند و قبلاً حذف شده بودند، یارانه آنها همچنان حذف است و ما حذفی جدیدی نداشته‌ایم. وی افزود: بنابر این آنچه در فروردین امسال اتفاق افتاد ناشی از تشخیص تبصره 21 بودجه سال 93 کل کشور بوده است که براساس آن ایرانیان خارج از کشور حذف شدند، البته در صورتی که درباره تبصره 20 بودجه سال 94 آیین‌نامه‌اش را مصوب کنیم حتماً به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا خبر حذف پنج گروه جدید یارانه بگیران را که در روزهای اخیر در رسانه‌ها منتشر شده است، تأیید می‌کنید؟ گفت: این صحت ندارد.

پیش از این نیز نمایندگان مجلس و مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی از حذف پنج گروه پزشکان، صرافان، دانشجویان رشته پزشکی، عضو هیئت مدیره بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و دارندگان خودروهای خارجی از لیست یارانه بگیران خبر داده و گفته بود یارانه آنها از اول فروردین به حسابشان واریز نشده است. مسئولان پاسخگو به مردم گفته بودند این پنج گروه طبق بخشنامه از دریافت یارانه محروم شدندو لیست آنها بر اساس بررسی‌هایی تهیه شده که دولت کد ملی آنها را داده است.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات