دو شنبه، 02 اردیبهشت 98 ساعت 02:02 ق.ظ

- اقتصادی

تاریخ 11:41:40 1393/06/19
استاندار مازندران درهمایش اقتصادمقاومتی؛

اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان روزآمد تبدیل شود

مازنیوز:اقتصاد مردمی در راستای اقتصاد مقاومتی است و مردم می توانند و باید نخستین نقش آفرین باشند .
 اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان روزآمد تبدیل شود

به گزارش مازنیوزربیع فلاح درهمایش اقتصاد مقاومتی مازندران در محل سالن پیامبر اعظم دانشگاه علوم پزشکی در ساری با اشاره به اینکه در کنار این دو رکن از صنعت و توسعه دانش بنیان نباید غافل باشیم، افزود: مشخصه بسیار مهم این دو محور اقتصادی، مردمی بودن آن است .
وی با بیان اینکه حدود 99درصد کشاورزی و ارقامی مشابه به این در گردشگری غیر دولتی و مردمی است ، گفت: عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و مشکلات زیر ساختی در گردشگری و عدم فرهنگ سازی مناسب ما را در نیل به این محورهای برجسته با معضلاتی مواجه ساخته است .
استاندار مازندران پایدار سازی تولید ، اصلاح و ایجاد ساختارها را از برنامه های مهم دانست و گفت: بهره وری در تولید محصولات و کاهش هزینه های تولید و تلاش در جهت کاهش ضایعات از دغدغه های اصلی در حوزه کشاورزی است .
وی مهار آب های سطحی ، صنایع تبدیلی ، جلوگیری از تغییر کاربری ، تجهیز اراضی را از دیگر برنامه های اجرایی استان مازندران عنوان کرد و گفت: ما به دنبال آن هستیم تا با حفظ شعائر و ارزش های معنوی مان ، اقدام به گسترش گردشگری در ابعاد مختلف روستایی ، طبیعت گردی ، دریایی و دیگر ارکان بپردازیم .
وی حمایت از سرمایه گذاران ، سرمایه گذاران بومی و بخش های صنفی فعال را از برنامه های در دست اجرای استان عنوان کرد و ادامه داد: در گسترش گفتمان اقتصاد مقاومتی در استان باید از اقدامات شعاری پرهیز شود.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه گستردگی سرمایه های انسانی و مادی در کشورمان ، اقتضاء می کند تا افق توسعه و رشد گسترده تر و بالاتر تصویر شود، ادامه داد: در سند ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری ، انتظار آن است که کشورمان به الگویی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلامی برسد.
استاندار مازندران تصریح کرد: عدم تحقق برتری اقتصادی کشورمان در منطقه در چشم انداز ،تکالیف اقتصاد مقاومتی را ایجاد کرده است .
فلاح گسترش گفتمان ایران اسلامی در منطقه و جهان ، توسعه دانش بنیان و قطب اول اقتصادی منطقه جنوب غرب آسیا
سه رکن سند چشم انداز عنوان کرد و اظهار داشت: به دلیل معطل ماندن رشد اقتصادی مورد نظر ، طراحی اقتصاد مقاومتی شکل گرفت که البته مقطعی و محدود به زمان نیست .
وی فرهنگ سازی در اقتصاد مقاومتی را یکی از اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی عنوان کرد و اضافه کرد: در بند 21 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ، تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن به ویژه در محیط های علمی ، آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی تصریح شده است .
وی یکی از مسیرهای تحقق فرهنگ اقتصاد مقاومتی را خودباوری و اعتماد در جامعه دانست و گفت: جامعه به واسطه باور به رشد ، بهبود و ترقی و همت مضاعف راه می یابد.
استاندار مازندران با تاکید بر این نکته که باید این اندیشه در جامعه تعمیم بیابد که وضعیت کنونی اقتصاد تنها با حماسه آفرینی و همت مردم قابل تغییر است ، گفت: از این رو اقتصاد مردمی در راستای اقتصاد مقاومتی است و مردم می توانند و باید نخستین نقش آفرین باشند .
وی بر لزوم حضور رسانه ها به ویژه رسانه ملی در تبیین گفتمان اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: نمونه های موفق باید مورد معرفی و تشویق شوند.
وی با بیان اینکه جایزه ای به نام مدیر ، یا کارمند و کارآفرین برتر اقتصاد مقاومتی باید معرفی شود، گفت: اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان روزآمد تبدیل شود.
استاندار مازندران گفت: استادان دانشگاه ها و نخبگان به تشریح و ارائه دیدگاه و بومی سازی آن در محیط استان مازندران بپردازند و مدیریت ارشد استان را یاری کنند.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات