Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/maznews1/public_html/libraries/Helper.php on line 367
سه راهکار برای مدیریت منابع آب در کشت بهاره - مازنیوز
دو شنبه، 01 بهمن 97 ساعت 03:11 ب.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1396-11-25 14:28:10

سه راهکار برای مدیریت منابع آب در کشت بهاره

مازنیوز:بحران کم آبی امروزه یکی از ۶ ابرچالش اقتصادی در کشور محسوب می شود . در خصوص سهم بخش کشاورزی از مصرف آب در کشور آمارهای متفاوتی وجود دارد. بر اساس برخی گزارش ها بیش از ۹۰ درصد از مصرف آب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و.....
سه راهکار برای مدیریت منابع آب در کشت بهاره

بحران کم آبی امروزه یکی از ۶ ابرچالش اقتصادی در کشور محسوب می شود . در خصوص سهم بخش کشاورزی از مصرف آب در کشور آمارهای متفاوتی وجود دارد. بر اساس برخی گزارش ها بیش از ۹۰ درصد از مصرف آب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و این در شرایطی است که بخش زیادی از این سهم هدررفت دارد. با توجه به نزدیک شدن به کشت بهاره، تأمین آب برای بخش کشاورزی یکی از دغدغه های دولت است و به همین دلیل کارگروهی برای مدیریت بهینه مصرف آب تشکیل شده است.

سعید شعبانی دبیر خانه کشاورز ساری کشت های زراعت مثل گندم بهد گندم کاران با اشاره به بحران آب در کشور گفت: کشت محصولات کم آب بر، استفاده از روش های نوین برای آبیاری و اصلاح روش های انتقال آب از جمله راهکارهای مدیریت منابع آب در کشت بهاره است.

از ۱۰۰ لیتر آب مصرفی در بخش کشاورزی ۴۰ لیتر آن در مسیر انتقال آب به مزارع از طریق تبخیر، نفوذ در خاک و برای علف های هرز هدر می رود و تنها ۶۰ درصد آن به کشاورز می رسد. این در حالی است که این ۶۰ درصد نیز در صورت استفاده از روش های رسوم معمولی و سنتی حتی فنی برای آبیاری به درستی استفاده نمی شود. در حال حاضر بخش کمی از کشاورزی کشور با تجهیزات جدید آبیاری می شود و عمدتا از روش سنتی برای آبیاری از جمله روش غرقابی در کشور استفاده می شود.

برای مصرف آب در بخش کشاورزی باید فرهنگ سازی شود. با جایگزین شدن محصولات کشاورزی به طور حتم کشاورزان از آن استقبال می کنند؛ چرا که کشاورزان به درستی این مطلب را درک کرده اند که در صورت بحران آبی در کشور، آنها اولین قربانی این معضل هستند؛ زیرا هم به معیشت آنها و هم شغل آنها آسیب وارد می کند.
وبرای نسل آینده زنگ خطر خواهد بود.
سعید شعبانی
دبیر خانه کشاورز شهرستان ساری

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات