آدینه، 03 خرداد 98 ساعت 07:03 ق.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1397-06-25 20:56:14

کتاب «سیاست، شبکه‌­های اجتماعی و آینده پیش ­رو» منتشر شد

مازنیوز:کتاب «سیاست، شبکه‌­های اجتماعی و آینده پیش­ رو» تألیف هادی ابراهیمی نویسنده و تحلیل­گر مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور منتشر شد.
کتاب «سیاست، شبکه‌­های اجتماعی و آینده پیش ­رو» منتشر شد

 

به گزارش خبرنگار کتاب فارس، کتاب «سیاست، شبکه‌­های اجتماعی و آینده پیش ­رو» تألیف دکتر هادی ابراهیمی نویسنده و تحلیل­گر مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور در ۲۰۲ صفحه منتشر شد.

ابراهیمی که استادیار و عضو هیأت علمی دانشگاه است با برشمردن مؤلفه­‌های دولت دینی در کشور آن را منبعث از جمهوریت و اسلامیت دانسته که بسیاری از پیشینه­‌های فرهنگی و قانونی آن از اسلام و دستگاه فقاهت سرچشمه می‌­گیرد.

 

مؤلف کتاب با توجه به بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه: من اگر امروز رهبر انقلاب نبودم؛ رئیس فضای مجازی کشر می‌­شدم به مؤلفه‌­های سیاست دینی پرداخته و از آنجا به بررسی شبکه­های اجتماعی و فضای مجازی کشور که حاصل یک سال و نیم کار پژوهشی و تحقیقاتی ایشان است اشاره کرده است.

این کتاب تلاش کرده است؛ به بررسی انواع شبکه­‌های اجتماعی و اینترنتی اعم از فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، گوگل‌­پلاس و شبکه های اجتماعی تلگرام بپردازد. مجموعه کتاب از سه بخش که هرکدام دارای چندین فصل می‌­باشد تشکیل شده است. در این کتاب سعی شده محیط اینترنتی و نظریه­های مربوط به آن اعم از نظریه بیولوژیکی، سازه‌­گرایی اجتماعی، نظریه­‌های رفتاری و شناختی، نظریه کنترل اجتماعی و نظریه روان­کاوی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

از سوی دیگر در بخش دیگر این کتاب علاوه بر اینکه بر تأثیرات مثبت شبکه‌­های اجتماعی و مجازی و دستاوردهای آن اشاره شده است، به ارزیابی تأثیرات اجتماعی فضای مجازی در نارضایتی‌­های خانوادگی، بحران هویت و اختلال در شکل‌­گیری، تعارض ارزش‌­ها، گسترش ارتباطات نامتعارف بین جوانان، انواع آسیب­‌شناسی اینترنتی، فضای مجازی و شبکه­‌های اجتماعی پرداخته است. در بخشی از فصل دوم کتاب، مؤلف به شکسته شدن مرز بین فضای حقیقی و فضای مجازی، مقوله امنیت ملی، اهداف دشمن در فضای مجازی، تحلیل گفتمان شبکه­‌های اجتماعی، اهمیت پیام‌­رسان­های اجتماعی و پیام‌­رسان­های داخلی و ابعاد اطلاعاتی و امنیتی آن اشاره شده است. اما مهمترین بخش این کتاب با درنظرگرفتن دغدغه­‌های مقام معظم رهبری در ضرورت شناخت فضای مجازی با در نظر گرفتن فرصت‌­ها و تهدیدات آن است.

مؤلف کتاب به اهمیت فضای مجازی به عنوان فرصتی مناسب برای ترویج مفاهیم دینی، اهمیت تشکیل شورای عالی فضای مجازی و مأموریت و اهداف این شورا اشاره کرده است.

ابراهیمی در این کتاب ارزشمند به معرفی شبکه ملی اطلاعات، اهمیت، الزامات و مدل شبکه ملی اطلاعات و اصول نظارت بر آن پرداخته است. وی تلاش کرده راهکارها و پیشنهاداتی برای ساماندهی فضای مجازی کشور ارائه دهد. گفتنی است هادی ابراهیمی از نویسندگان متعهد کشور تحلیل­گر سیاسی و اجتماعی است که ­آثار و مقالات زیادی از خود در بخش­های مختلف به جای گذاشته است.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات