آدینه، 03 خرداد 98 ساعت 07:03 ق.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1397-07-10 12:20:09

برپایی خیمه گاه عاشورایی به مناسبت دهه دوم محرم به همت شهرداری بابل

مازنیوز:تعزیه هنر تاثیر گذاری است و اجرای زنده وقایع کربلا حال و هوای غریب کربلا را برای مردم روایت و آنها را از نزدیک در جریان مصائب اهل بیت(ع) می گذارد.
برپایی خیمه گاه عاشورایی به مناسبت دهه دوم محرم به همت شهرداری بابل

به گزارش مازنیوز به نقل از اداره روابط عمومی شهرداری بابل ، به مناسبت شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت و با توجه به برپایی مجالس عزاداری در محلات و حسینیه‌ها و هیئات مذهبی و در راستای حمایت و همراهی شهرداری بابل با هیئات و تکایای مذهبی و اهمیت نظم دادن به این مراسمات، در دهه اول محرم، روابط عمومی و مدیریت فرهنگی علاوه بر فضاسازی محیطی از قبیل نصب المانها، طراحی و نصب پرچم ها و بنرهای عاشورایی در سطح شهر، اقدام به برپایی نقاشی زنده عاشورایی در پیاده راه آیت اله سعیدی توسط هنرمندان به مدت ١٠ شب با هدف تقویت حس دینی و آشنایی با دلایل قیام امام حسین (ع) با زغال بر روی بوم سفید نقاشی به تصویر کشیدند.

و همچنین در گالری خیابانی نیز عکس های قدیمی عزاداری محرم به نمایش گذاشته شده است.

اداره روابط عمومی و مدیریت فرهنگی شهرداری بابل برپایی خیمه گاه حسینی را با هدف احیای آیین‌های سنتی و زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورایی در دهه دوم محرم که مصادف با ایام اسارت آل‌الله و همچنین هفته دفاع مقدس بود که در پیاده راه آیت اله سعیدی
برگزار نمود.

این برنامه شامل کاروان نمادین اسرای کربلا، پرده خوانی، کرب زنی، دمام زنی، تعزیه خوانی و اجرای گروه موزیک آوا و کتابت عاشورایی،شب شعر ، نقاشی کودکان که روایتی از دفاع مقدس و نوای عاشورایی بوده است.

گفتنی‌است این ویژه‌برنامه از ٣١ شهریور آغاز و تا ۹ مهر هر شب ساعت ١٨:٣٠ در پیاده‌راه آیت‌الله سعیدی بابل میزبان عاشقان‌و عزاداران سالار شهیدان بود.

همچنین با آغاز هفته دفاع مقدس، برپایی خیمه گاه (از فکه تا کربلا) به منظور توسعه فرهنگ عاشورایی برای مبارزه با تهدیدات دشمنان به منظور نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در فضای باز با دو محوریت شهید مسیح کربلا وهب یا حر با شهید شاهرخ ضرغام است که به صورت شبانه روزی در میدان ولایت برگزار شد که به مدت ٢٥ شب برپا می باشد.

در حاشیه این مراسمات مهندس کبودشهردار بابل گفت: هدف از برپایی این نمایشگاه ترویج و گسترش فرهنگ عاشورایی، آشنایی با آیین های عزاداری، ثبت تصاویر لحظه های پرشور و شعور، آداب و رسوم و اعتقادات مذهبی منطقه برگزار شد.

وی بیان داشت: سوگواره های سنتی و اجرای نمادین وقایع کربلا نقش مهمی در فرهنگسازی عاشورا در میان مردم ایفا می کنند.

ایشان افزود: تعزیه هنر تاثیر گذاری است و اجرای زنده وقایع کربلا حال و هوای غریب کربلا را برای مردم روایت و آنها را از نزدیک در جریان مصائب اهل بیت(ع)
می گذارد.

همچنین در ادامه مهندس ذکریانتاج مدیر روابط عمومی شهرداری بابل در راستای حمایت از حسینیه‌ها و هیات های مذهبی که از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار است گفت: شهرداری بابل وظیفه خود دانسته تا با تمام توان خود را نسبت به خدمت‌رسانی به عزاداران
حسینی در ماه محرم انجام دهد.

وی به برخی از برنامه های دهه دوم محرم که شامل خیمه گاه (از فکه تا کربلا)، پرده خوانی، تعزیه خوانی و دمام زنی، کتابت عاشورایی اشاره نمود و درخصوص برپایی گالری عکاسان با موضوع عاشورایی نیز بیان داشت: تعداد ٢٠قطعه از عکس عکاسان نیز در حاشیه خیمه گاه برای بازدید عموم دائر شده است.

مهندس ذکریانتاج از استقبال خوب شهروندان و مسئولین به ویژه امام جمعه بابل و فرمانده سپاه این شهرستان از نمایشگاه هفته دفاع مقدس، خیمه گاه و فضا سازی شهر بابل قدردانی نمود.
از دیگر اقدامات شهرداری بابل به ویژه معاونت خدمات شهری، خدمت‌رسانی به مردم عزادار در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و آشنایی و آموزش شهروندان جهت افزایش مشارکت آنان در کاهش پسماند، اقدام به برپایی ایستگاههای آموزش فرهنگ تفکیک زباله از مبداء نموده است.

مدیریت پسماند و مدیریت تفکیک از مبدأ شهرداری با همکاری پیمانکاران نواحی چهارگانه خدمات شهری و مجری طرح تفکیک،اقدام به برپایی چهار ایستگاه واقع در پیرعلم، چهارسوق، خیابان آیت الله روحانی و میدان ١٧ شهریور با هدف آشنایی و آموزش نحوه افزایش مشارکت شهروندان در کاهش پسماند نمود.

این مدیریت با اجرای این طرح در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، به توزیع بیش از ٢٠٠٠بسته آموزشی در قالب کیسه های پارچه ای به همراه بروشورهای ترویجی،آموزشگران نسبت به ارائه آموزشهای لازم به شهروندان اقدام نمودو با آمادگی کامل نسبت به جمع آوری و حمل پسماندهای تر و خشک تولیدشده به شیوه مستمر در طول شبانه‌روز و توزیع کیسه برای پسماندهای تر و سبد بازیافت برای جمع‌آوری پسماندهای خشک در این ایام اقدام نمود که با ابن اقدامات کاهش چشمگیر انباشت زباله در سطح شهر را در پی داشت.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات