چهار شنبه، 24 مهر 98 ساعت 03:07 ب.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1397-09-13 23:45:44
نماینده سمنانی با تکرار استراتژی مضحک « گاز » در مقابل « آب » ؛

سمنانی ها از سفر استانی رئیس جمهور چه می خواهند ؟ آب دریای خزر !

مازنیوز:عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت : آیا این منطق صحیح است که دامغان مانع انتقال خطوط گاز به استان مازندران شود؟ این در حالی است که مردم دامغان همواره برای اجرای این خط انتقال گاز کمک کرده‌اند و برای آسایش هموطنان مازندرانی خود از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.
سمنانی ها از سفر استانی رئیس جمهور چه می خواهند ؟ آب دریای خزر !
مازنیوز: نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین مطالبه مردن شهرستان دامغان از رئیس جمهور انتقال آب است و طرح مطالعاتی انتقال آب دریای خزر در سه ماهه گذشته انجام شده است.


ابوالفضل حسن بیکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار  تسنیم در سمنان، با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان سمنان اظهار داشت: مجوز محیط زیستی انتقال آب دریای خزر از سوی رئیس سازمان حفات محیط زیست ابلاغ و اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب اولویت مردم شهرستان دامغان در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان سمنان است؛ نهایی شدن اجرای این پروژه ملی در این سفر را خواستار شد و خاطرنشان کرد: آب در استان سمنان و کشور در حال تبدیل شدن به یک ابر چالش است.

حسن بیکی با بیان اینکه شهرستان دامغان در سال‌های گذشته با مشکلات جدی خشکسالی مواجه بوده است بیان کرد: برای ادامه حیات دامغان نیازمند راه‌اندازی آب شیرین کن و انتقال آن به دامغان است. البته همه استان سمنان به آب برای حیات در آینده نیاز دارد و این پروژه برای استان سمنان و دیگر استان‌های کویر مرکزی است که دچار چالش کم‌آبی شده‌اند.

نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حکومت باید یک تصمیم جدی برای انتقال آب به استان سمنان بگیرد افزود: در حال حاضر موضوع انتقال آب از بندرعباس برای یزد، کرمان و اصفهان مطرح است و آب را از خلیج فارس برای این استان‌ها می‌آورند.

وی با بیان اینکه موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای موضوع جدیدی نبوده و برای دیگر استان‌های کشور نیز در حال انجام است اضافه کرد: از دیگر  پروژه های دیگر می‌توان به آب‌رسانی از مکران برای استان سیستان و بلوچستان و همچنین خراسان جنوبی اشاره کرد و دارند برای این استان‌ها آب را انتقال می‌دهند.

حسن بیکی با تاکید بر اینکه تنها چاره استان سمنان انتقال آب از دریای خزر است خاطرنشان کرد: انتقال آب از دریای خزر تنها مختص استان سمنان نیست و امروز نه تنها استان سمنان بلکه استان‌های قم و شرق خراسان رضوی و قسمتی از گنبد نیاز آبی دارد.

وی با اشاره به اینکه سایر کشورها از دریای خزر آب برداشت می‌کنند افزود: میزان آب دریای خزر 78 هزار میلیارد متر مکعب است و سالانه سه هزار میلیارد متر مکعب از رودخانه هایی مانند ولگا و دیگر رودخانه‌ها  آب شیرین به آب دریای خزر وارد می‌شود.

نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیاز آبی استان سمنان که در پروژه انتفال آب پیش‌بینی شده بسیار ناچیز است افزود: تنها 200 میلیون مترمکعب آب، استان سمنان را زنده می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام باید در باره کشور تصمیم‌گیری کند؛ چراکه به مسائل کلان کشور اشرافیت دارد تصریح کرد: آیا این منطق صحیح است که دامغان مانع انتقال خطوط گاز به استان مازندران شود؟ این در حالی است که مردم دامغان همواره برای اجرای این خط انتقال گاز کمک کرده‌اند و برای آسایش هموطنان مازندرانی خود از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.

حسن بیکی با اشاره به اینکه ایران پیکره یک نظام است تصریح کرد: همدلی وتصمیم گیری نظام باید تدبیر موثری انجام شود و کار و نگاه سیاسی به این مقوله صحیح نیست.

وی با اشاره به اینکه در سال 2020 برداشت آب از رودخانه‌ها و همچنین از دریاها ممنوع می‌شود افزود: همه کشورها در سطح بین المللی انتقال آب از دریای خزر را اجرایی کردند و در حال حاضر سه کشور از آب دریای خزر برداشت می‌کنند؛ در حالی که جمهوری اسلامی ایران (در این زمینه) تنها نظاره‌گر است که چه کسی چه می‌گوید.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات