پنج شنبه، 25 مهر 98 ساعت 01:07 ق.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1397-11-03 21:36:20
نامه نماینده بابل به وزیرنیرو

بی توجهی به سلامت آب و پساب فاضلاب بابل

مازنیوز:شرکت آب وفاضلاب مازندران بجای پیگیری میدانی مطالبه بحق مردم بابل با کمال تاسف بافرافکنی پاسخ گمراه کننده در رسانه های گروهی منتشرساخت وموجب تکدرخاطرمردم بابل گردید.
بی توجهی به سلامت آب و پساب فاضلاب بابل


برادرگرامی جناب آقای دکتراردکانیان
وزیرمحترم نیرو
موضوع: بی توجهی به سلامت آب و پساب فاضلاب بابل


باسلام واحترام؛

درپی اعلام نگرانی ومطالبه زیست محیطی اقشارمختلف مردم بابل درباره سلامت آب شرب و راکد بودن طرح های فاضلاب شهری بابل که پس از ۲۲ سال ناتمام و با اجرای غیر اصولی تصفیه خانه فاضلاب شهری خودبه معضل زیست محیطی تبدیل شده است، خواستار رسیدگی به نگرانی مردم شریف حوزه انتخابیه شدم اماشرکت آب وفاضلاب مازندران بجای پیگیری میدانی مطالبه بحق مردم بابل با کمال تاسف بافرافکنی پاسخ گمراه کننده در رسانه های گروهی منتشرساخت وموجب تکدرخاطرمردم بابل گردید. حال اگر سلامت و سرنوشت بهداشتی مردم شریف بابل برای شما مهم می باشد خواهشمنداست هیاتی را برای بررسی وضعیت فنی و اجرایی آب وفاضلاب این شهرستان وفق توضیحات زیر مامورفرمایید تاحقایق تلخ زیست محیطی این شهرستان برای جناب عالی روشن شود.

1-با تشکر از تلاش های پرسنل خدوم شرکت آ ب و فاضلاب استان در خصوص تأمین آب شرب مصرفی شهر بابل از منابع آبی با ضرایب کیفی بهتر (منطقه آمل و طلوت بابل که هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است ) قابل ذکر است که شاید کیفیت آب آشامیدنی با پارامتهای مورد نظر و استاندارد 1050 آب ایران در مبدأ یعنی در مخازن ذخیره مورد تأیید باشد ولی با توجه به فرسودگی شبکه آب شهری و درصد بالای هدررفت آب شبکه و همچنین مشاهداتی که در زمان حفاری و شکست لوله های آب رویت شده است، با در نظر گرفتن تئوری مکش معکوس در زمان کاهش فشار شبکه و یا قطع جریان آب و همچنین غرقاب بودن لوله های آب شهری در سطح آب زیر زمینی ( در واقع سطح فاضلاب زیر زمینی ) میزان زیادی ورود نشت آب آلوده به شبکه داریم که باعث پایین آمدن کیفی و بهداشتی آب شرب در مقصد یعنی در منازل شهروندان می گردد.( خصوصاً در مناطق شرقی شهر بابل ) می گردد.
2-در بخش تصفیه فاضلاب، که در جوابیه آب و فاضلاب، مدل اول جریان تصفیه خانه فاضلاب با میزان 24500 متر مکعب عنوان شده نیز هنوز تکمیل نگردیده و به علت ناقص بودن فرآیند تصفیه، لجن مازاد حاصل از راه اندازی ناقص تصفیه خانه در سالهای اخیر به حدی زیاد گردیده که در فرآیند کاملاً غیر بهداشتی و غیر اصولی در محوطه تصفیه خانه تخلیه می گردد. با توجه به اینکه محدوده تصفیه خانه توسط زمین های کشاورزی احاطه گردیده است، نفوذ آلاینده های موجود در لجن انباشته شده به آب زیرزمینی(با توجه به سطح بالای آب زیرزمینی) ، تخلیه لجن خیس انسانی تصفیه نشده در محوطه بسیار خطرناک بوده محسوب می گردد، که این مسئله با توجه به مدارک و مستندات موجود و بازدیدهای انجام شده توسط هر مقام مسوول قابل رویت می باشد.
ضمناً تکمیل همین بخش لجن نیز در حال حاضر حدود 400 میلیارد ریال ( ونه200میلیارد ریال ) هزینه داشته که هیچ اقدام موثری از سوی آب و فاضلاب مازندران برای تأمین آن صورت نگرفته است.
همچنین میزان جریان ورودی به تصفیه خانه بسیار بیشتر از ظرفیت اولیه طراحی ( 24500 متر مکعب ) بوده که نیاز به ارتقا و یا احداث مدل دوم جریان را در تصفیه خانه ضروری می نماید.
درخصوص پروژه های در دست اجرا علی رغم انعقاد قراردادهای عنوان شده، همچنان تا سقف موافقت نامه(230 کیلومتر) حدود 20 کیلومتر باقیمانده که آن نیز با توجه به طراحی اولیه 300 کیلومتر شبکه فاضلاب بابل و 150 کیلومتر طرح توسعه آن نیاز به اصلاح و افزایش دارد. و اجرای حدود 10 کیلومتر شبکه در سال جاری به علت عدم پرداخت هزینه های اجرا و ترمیم مسیرها، متاسفانه باعث بروز نارضایتی مردمی، عدم صدور مجوز از سوی شهرداری و تعطیلی کارگاه از سوی پیمانکار گردیده است که افق روشنی را پیش روی پروژه و ضرورت های زیست محیطی شهر بابل قرار نمی دهد.
حال از شرکت آب و فاضلاب استان تقاضا داریم به دور از سیاه نمایی، فرافکنی و ارائه اطلاعات غیر کاربردی با همراهی مسئولین شهری بابل و مجموعه دوستداران و علاقه مندان محیط زیست تمام تلاش خود را در خصوص ارائه اطلاعات درست به مردم و مسئولین ذیربط انجام دهد تا به امید خدا حاصل انجام و تکمیل پروژه اجرای شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب برای شهر بابل سلامت و بهداشت و محیط زندگی سالم بهمراه داشته باشد.

حسین نیازآذری
نماینده بابل

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات