سه شنبه، 26 شهریور 98 ساعت 03:06 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 11:27:04 1394/08/06
صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه:

مدیریت مازندران، بیمار است!

مازنیوز :دغدغه ی مردم و خانواده هایی که با مشکل بیکاری فرزندان جوان و فارغ التحصیل خود مواجه اند، عزل مدیران سیاسی و یا حتی اداری و مالی استانداری نبوده و طبعاً نگاه آنان  به مدیران در راستای اشتغالزایی است. 
مدیریت مازندران، بیمار است!

مازنیوز :سفر اخیر رئیس جمهور به مازندران، علاوه بر آنکه منجر به استقبال نه چندان گرم مردم از این سفر و حواشی مشابه دیگر شده بود، موجب عود کردن بیماری پنهان پیکره ی مدیریتی مازندران نیز شد و زنگ خطر را در حیاط خلوت مدیریتی مازندران به صدا درآورد!

تا جایی که متعاقب آن، شاهد آغاز نهضت عزل و نصب ناگهانی استاندار محترم در عرصه ی مسئولین اجرایی مازندران شامل مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، فرماندار کلاردشت، بخشدار نکا، مدیرکل شهری و شوراهای استانداری، مدیرکل ، مدیرکل اداری و مالی استانداری و غیره بوده ایم که البته در آستانه ی ورود به انتخابات مجلسین خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند 94، کمی شوک آمیز به نظر می رسد! 

جو رسانه ای، بهت افکار عمومی، همزمانی عزل ها، ناگهانی بودن این نهضت، کثرت عزل و نصب ها، زمان انتخاب آن درست بعد از سفر ریاست جمهوری، مصاحبه ی برخی از از معزولین، استفاده سایت استانداری از واژه ی برکناری، شایعه ی تکذیب شده استعفای دو معاون استاندار، شایعه بازنشستگی و کنار رفتن قریب الوقوع یکی از معاونین استاندار، ارتباط دادن یکی از این عزل ها به اطلاعیه کمیته ی استقبال مردمی از رئیس جمهور محترم، انتصاب برخی مدیران احمدی نژادی و خلاصه ادغام جوسالارانه ی شایعات و اخبار در این زمینه، ناگهان استان و استاندار محترم مازندران را وارد چالشی خودخواسته کرده که این روزها موجبات گم شدن مسائل اصلی استان یعنی حل معضلات مردم را فراهم کرده اند!

البته نکته ی جالب اینجاست که وقتی ما از دو سال گذشته تا به امروز داد می زدیم و می زنیم که بخش های قابل توجه ای از مدیریت مازندران بیمار، ناتوان و ناکارآمد است، آقایان محترم با رویکرد مدافعانه نسبت به منصوبان خود، مواضع ما را زیر سؤال برده و حتی آنها را تلویحاً به تخریب مدیران ارشد و اجرایی استان با طعم سیاسی و یا حتی جناحی تعبیر می کردند و حالا که خودشان به عزل برخی از مدیران منصوب خود می پردازند، انتظار دارند که با رویکرد مطلق حمایتی رسانه ها و فعالان رسانه ای مواجه شوند و هیچ قلمی به انتقاد از آنها نچرخد!

نگارنده قطعاً نه تنها اعتراضی به عزل مسئولان ناتوان و ناکارآمد نداشته و ندارد، بلکه بشدت خواهان استمرار این روند پس از دو سال و اندی از زمان بکارگیری برخی از آنان می باشد، اما نکته اینجاست که آیا این معزولین، همان ناکارآمدان مدنظر رسانه ها و کارشناسان بوده اند، یا آنکه این عزل ها، مفرّی برای رد گم کردن و یا فرصتی برای استتار تاکتیکی جهت حفظ همان مدیران ناکارآمدند؟! و نکته ی دوم اینکه آیا مستنداً منصوبین جدید، کارآمدتر از معزولین کنونی اند و یا اینکه انتصاب آنها نیز عجولانه و تحت فشار انجام گرفته و در فردا روزی، آنها نیز قربانی حرکت مشابه دیگری خواهند شد تا اصل مسئله همجنان مکتوم باقی بماند؟

سؤالی که همچنان ذهنم را اشغال کرده اند این است که چه کسانی می بایست بروند؟ چه کسانی رفته اند؟ چه کسانی می بایست بیایند؟ چه کسانی آمده اند؟ آنها چرا رفته اند و اینان چرا آمده اند؟ و اینکه آیا این عزل و نصب ها فقط در استانداری و آن هم در همین سطح، محدود باقی خواهند ماند و یا اینکه سایر سطوح استانداری و مدیران اجرایی استان را نیز شامل خواهند شد یا خیر؟

سؤال بزرگتر اینکه مبادا خدای ناکرده این اقدام، نوعی فرافکنی، مقصرسازی و یا سایر احتمالاتی باشد که کلاف تحلیلی ما را بیش از پیش سر در گم سازد و معزولین کنونی، فقط قربانیانی برای توجیه ناکارآمدی مدیریت اجرایی مازندران و یا طرحی برای فرار از واقعیت های تلخ بوده و پشت صحنه ی متفاوتی داشته باشند و یا حتی احتمالاً مثل جابجایی عزل گونه فرماندار سابق یکی از شهرستانها و انتصاب توأم با تأخیر وی به سمت مدیرعاملی یکی از دستگاههای اجرایی استان، همه اینها، غیر از آن چیزی باشند که به افکار عمومی منتقل می کنند؟ً

البته در حالت اولیه و با توجه به شخصیت اخلاقی آقای استاندار و پیشینه جهادی ایشان و تیم مدیریتی حاضر، ما حق نداریم که با نگاهی بدبینانه از این اتفاقات استقبال کنیم، اما نظر به اینکه در دنیای سیاست، آنقدر شاهد اتفاقات غیرمترقبه بوده و هستیم، نمی توانیم ذهن خود را از اتفاقات سایه، کاملاً تهی سازیم!

ضمن اینکه دغدغه ی مردم و خانواده هایی که با مشکل بیکاری فرزندان جوان و فارغ التحصیل خود مواجه اند، عزل مدیران سیاسی و یا حتی اداری و مالی استانداری نبوده و طبعاً نگاه آنان به دستگاههای اجرایی و اقتصادی است و البته نه آنکه صرفاً منتظر عزل آنها باشند، بلکه ترجیحاً منتظر تکان و تحرک بیشتر و مؤثرتر آن مدیران در راستای اشتغالزایی و درآمدافزایی مشاغل موجود در مازندران مثل کشاورزی و گردشگری و صنعت اند که متأسفانه هنوز نوید تحول و بهبود اوضاع به آنها داده نشده است!

به هر حال امیدواریم که این نهضت جدید برکناری ها و جابجایی ها، با احساس مسئولیتی که در آقای استاندار سراغ داریم، علیرغم حرف های زیادی که پیرامون آن گفته شده و یا خواهد شد، ضمن حفظ احترام مدیران کنار گذاشته شده، برای استان و مردم آن ختم به خیر شود و اتفاقات مثبتی را برای مازندران شاهد باشیم! اگر چه خیلی زود است که در باره ی این سلسله اقدامات یاد شده، قضاوت نهایی را به عمل آوریم!

صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات