پنج شنبه، 25 مهر 98 ساعت 02:07 ق.ظ

- اجتماعی

تاریخ 18:40:22 1395/08/15
حسین علیزاده فعال رسانه ای :

مدیریت ضعیف ؛ بلای جان شهرک های صنعتی مازندران

مازنیوز :متاسفانه مشکلات در حوزه مدیریتی شهرکها زیاد است ، نظارت بسیار کم ،هماهنگی بین دستگاه اجرایی و بانکها پایین است و... 
مدیریت ضعیف ؛ بلای جان شهرک های صنعتی مازندران


مازنیوز :استان مازندران طی سالهای گذشته بدلیل محوریت بحث کشاورزی و ممنوعیت نانوشته توسعه صنعتی، دچار رکود شدید در حوزه های صنعتی بوده است.

بطوری که یکی از مطالبات مهم مردم در انتخابات مجالس شورای اسلامی و دولتها، استقرار صنایع و رفع ممنوعیت توسعه صنعتی بوده است از اینرو در مقطعی از زمان که عمده آن به اوایل دوران دولت اصلاحات و بخش از مجلس ششم بر می گشت فشار افکار عمومی و پیگیری مسئولان وقت باعث رونق شهرک های صنعتی و توسعه آن شده است بطوری که برای تشویق سرمایه گذاران، زمین و امکانات خدماتی نظیر آب و برق و گاز ارزان قیمت یا رایگان در اختیار قرار می دادند تا بلکه گره از کار فروبسته محور صنعت در استان باز شود.

هر چند در برخی از مقاطع شاهد اوج و دوران طلائی این شهرک ها با مدیریت کارآمد و توانمند بوده ایم اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید انتظار می رفت با توجه به بحران بیکاری و رکود صنایع، شهرک های صنعتی نقش سازنده تری را در اقتصاد مقاومتی استان مازندران ایفا نمایند امری که امروز حلقه گمشده توسعه استان شده است!!!

البته بخشی از این مشکلات نیز به دلیل ارزیابی های غلط بوده است بطور مثال بانکها در ارزیابی اولیه شان دچار اشتباه شده اند و اگر هم در مواردی ارزیابی درستی داشته اند تسهیلات را کامل به سرمایه گذار پرداخت نکردند و در نتیجه آن می بینیم که امروز شهرکهای صنعتی ما نیمه جان و به زمین افتاده اند که از طریق آمایش مجدد اینها،بازخوانی پرونده شان،تسهیل در قوانین و بخشنامه های دست و پا گیر و مدیریت و نظارت درست می توان نجاتشان داد وآنها را احیا نمود زیرا مازندران به شدت به اینها نیازمند است.

متاسفانه مشکلات در حوزه مدیریتی شهرکها زیاد است ، نظارت بسیار کم ،هماهنگی بین دستگاه اجرایی و بانکها پایین است و در واقع مدیریت اجرایی استان نیز نتوانسته است هماهنگی و هارمونی خوبی بین دستگاهها ایجاد کند و دستگاهها را مجاب به حمایت از بخش صنعت نماید.

برخی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان برای سرمایه گذاری در این شهرکها، وام هایی را اخذ کرده اند اما عملا کاری در این راستا انجام نداده اند لیکن در کنار اینها افرادی هم هستند که همه زندگی شان را گذاشته اند ولی تسهیلات کافی به آنها داده نشده و این مشکل در کنار نداشتن ارزیابی دقیق اولیه ،پیش بینی تورم و تحریم ها ، مدیریت نکردن زمان و عدم نظارت درست باعث مشکلاتی در این حوزه شده است که در حال حاضردر شهرک های صنعتی استان شاهد آن هستیم.

شهرک های صنعتی با واحدهای تولیدی کوچک و متوسط می توانستند سهم بسزائی در ایجاد اشتغال ، تولید ملی و توسعه صنعتی مازندران داشته باشند اما بدلیل غفلت مسئولان و فقدان مدیریت اثربخش و توانمند، نه تنها سهم بایسته و مورد نظر را در توسعه استان محقق نساخت بلکه امروز عملاً به نمایشگاه سوله ها و کارگاههای نیمه کاره و اسکلت های زنگ زده تبدیل شده است و همه اینها در حالی است که در استانهای دیگر بدلیل مدیریت سازنده و کارآمد، شهرک های صنعتی با ظرفیت حداکثری خود نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تولیدات صنعتی ایفا می نمایند. سکوت مسئولان در قبال رکود شهرک های صنعتی قابل تامل است!!!

شایسته است مدیران ارشد استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با عنایت به اهمیت و ضرورت توجه به بحران بیکاری در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، شهرک های صنعتی مازندران را از غربت ضعف مدیریت و مظلومیت ساختاری خارج سازند و با توجه به ظرفیتهای ممتاز صنایع کوچک و متوسط در رونق تولید ملی، توسعه و اشتغال گامی اساسی در جهت بهبود وضعیت بیمار فعلی بردارند.

حسین علیزاده فعال رسانه ای 

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات