Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/maznews1/public_html/libraries/Helper.php on line 367
یکی از مهمترین دلایل عدم تمایل زنان به بچه دار شدن ترس از محدودیت میباشد - مازنیوز
دو شنبه، 07 خرداد 97 ساعت 02:03 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 13:15:12 1396/01/31
دکتر علیرضا سفیدچیان روانپزشک و متخصص اعصاب و روان:

یکی از مهمترین دلایل عدم تمایل زنان به بچه دار شدن ترس از محدودیت میباشد

مازنیوز :وی با تأکید بر وضعیت اقتصادی خانواده ها، گفت: فرزندآوری بدون شک هزینه‌ های بالایی از جمله هزینه‌های زایمان، مخارج ضروری برای بزرگ کردن یک کودک و غیره دارد که در کنار بسیاری دیگر از مخارج، فرد ترجیح می دهد قبل از آن شرایط مالی خود را بهبود بخشد.
یکی از مهمترین دلایل عدم تمایل زنان به بچه دار شدن ترس از محدودیت میباشد
به گزارش مازنیوز علیرضا سفیدچیان روانپزشک و متخصص اعصاب و روان، مهمترین دلایل عدم تمایل زنان به بچه دار شدن را ترس از محدودیت عنوان کرد و گفت: برخی از زوجین اعتقاد دارند که آزادی آن ها و لذت بردنشان از زندگی با تولد یک بچه به پایان می‌رسد. آن ها می‌گویند با وجود او در زندگی نمی‌توان به اهداف و آرزوهای خود دست یافت.

سفیدچیان به قوانین نامناسب برای فرزندآوری خانم‌های شاغل اشاره کرد و افزود: باید پذیرفت که خانم‌های زیادی شاغل هستند و درآمد آن ها برای خانواده‌های زیادی لازم است، اما قوانین وضع شده برای زن شاغل، خانواده و زندگی مشترک او بسیار نامناسب و آسیب‌ زا است.

وی با تأکید بر وضعیت اقتصادی خانواده ها، گفت: فرزندآوری بدون شک هزینه‌ های بالایی از جمله هزینه‌های زایمان، مخارج ضروری برای بزرگ کردن یک کودک و غیره دارد که در کنار بسیاری دیگر از مخارج، فرد ترجیح می دهد قبل از آن شرایط مالی خود را بهبود بخشد.

سفید چیان با اشاره به دیگر دلایل عدم تمایل به فرزند آوری، ادامه داد: فرار از آسیب‌هایی که فرد در کودکی دیده است و اکنون حاضر نیست یک نفر دیگر را به تحمل آن رنج‌ها دعوت کند، نبود سیستم جامع و هماهنگ حمایت از نظام خانواده، ابتلای بسیاری افراد به استرس‌ها و تنش‌های عاطفی، این فکر که فرد هنوز خودش بچه است، تغییرات شیوه زندگی و الگوی تامین نیازهای اقتصادی خانوار، مسکن نامناسب برای سکونت و تربیت فرزنداز جمله مسائلی هستند که امروزه زوج های جوان با آن دست به گریبانند.

* با استفاده از این راهکارها تصمیم درست بگیرید

 این روانپزشک با اشاره به راهکارهای برون رفت و کمک به تصمیم گیری صحیح برای فرزند آوری، گفت:

* باورهای خود را تغیر دهید: اینکه بچه‌ها به علت شیرینی وجودشان نه تنها مانع لذت بردن از زندگی نمی‌شوند بلکه خودشان هدفی نو را به زندگی می‌آورند. وجود کودک اهداف را طبقه‌بندی و قابل دست یافتن کرده و راه و انگیزه رسیدن را تقویت می‌کند.

* تصمیم گیری برای بچه دار شدن در زمان مناسب، عاقلانه و آگاهانه باشد.

* تجدیدنظر در مورد رابطه‌ و میزان شناختی که همسران از زندگی مشترک دارند.

* تلاش مضاعف دولتمردان در ارتقا شاخص های اقتصادی، اجتماعی و بهبود وضعیت کسب و کار

* آموختن‌ مهارت‌های زندگی فردی و زوجی به نوجوانان( به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان)

* کسب آگاهی های لازم در خصوص بهترین سن بارداری و عوارض بارداری در سنین بالا

* مشورت با پزشک خانواده و مشاور برای فرزند‌آوری

* وضع و تصحیح قوانین حمایتی و اجتماعی از زنان باردار و شاغل در جهت افزایش امنیت شغلی و رفع ترس از آینده

* ایجاد و گسترش بیمه "زن خانه دار"

* گذراندن دوره‌های پیش از ازدواج (شامل آموزش مهارت‌های یافتن و انتخاب صحیح همسر و نیز دوره‌های ایجاد و پرورش مهارت‌های زندگی زوجین و مهارت‌های فرزند پروری و داشتن خانواده سالم)

* تبلیغ و تعمیق مسئله "تقدس مادری"

* ایجاد مراکز نگهداری و تفریحی مناسب در محل کار

* پیشگیری و درمان ترس های بیمارگونه و مبالغه‌آمیز زوجین(به ویژه خانم ها) در مسئله مادری که به عنوان یک اختلال روانپزشکی و نداشتن مهارت‌های لازم در فرزند پروری و اعتماد به‌ نفس پایین است.

حال اینکه فردی مادر شدن را دوست داشته باشد یا خیر، به جهان‌بینی‌ و مبانی فکری او ارتباط دارد، اینکه خودش را کجای این جهان تعریف می کند؟ 

اما از سوی دیگر نمی توان واقعیت های جامعه امروز و وضعیت نابسامان اقتصادی خانواده ها را نادیده گرفت.

واضح است که این روزها آنقدر مشکلات جدی و هزینه های کمرشکن مایحتاج زندگی برای زوج ها غیر قابل تحمل شده  که ترس از" نتوانستن" همه خوشی هایشان را از بین می برد، بنابراین جامعه ای که زوج های جوان را به فرزنددار شدن تشویق می کند باید زمینه ساز اهداف و خواسته هایش نیز باشد./گزارش از هدی رمضان نتاج _باشگاه خبرنگاران جوان 
نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات