Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/maznews1/public_html/libraries/Helper.php on line 367
بیانیه اعتراضی جمعی از خبرنگاران مازندرانی نسبت به روند برگزاری انتخابات خانه مطبوعات - مازنیوز
آدینه، 29 تیر 97 ساعت 05:04 ق.ظ

- اجتماعی

تاریخ 11:18:27 1396/03/14

بیانیه اعتراضی جمعی از خبرنگاران مازندرانی نسبت به روند برگزاری انتخابات خانه مطبوعات

مازنیوز :جمعی از خبرنگاران مازندرانی نسبت به روند برگزاری انتخابات خانه مطبوعات در نامه‌ای اعتراض‌آمیز خواستار رسیدگی ویژه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند.
بیانیه اعتراضی جمعی از خبرنگاران مازندرانی نسبت به روند برگزاری انتخابات خانه مطبوعات
به گزارش مازنیوز ، تعدادی از خبرنگاران مازندران در نامه‌ای به وزیر ارشاد اعلام کردند که نسبت به روند برگزاری انتخابات خانه مطبوعات مازندران اعتراض دارند.

 

در این نامه آمده است: با اهدای سلام و آرزوی قبولی طاعات و امید در راستای تحقق فرمایشات گرانقدر رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص فضای تعامل و همدلی، اذعان داریم برای ما که خبرنگاریم، افتخاری بالاتر از آن نیست که رهبری معظم، ما را افسران جنگ نرم خطاب فرمودند و درجه خدمت خود را از ایشان دریافت کردیم.

همانگونه که مستحضرید انتخابات تأثیرگذار و تعیین‌کننده اعضای هیأت مدیره و بازرسان خانه مطبوعات مازندران به‌صورت  الکترونیک و همزمان با سراسر کشور در سامانه خانه مطبوعات برگزار شد.

با عنایت به فاجعه انتخاباتی که احساس می‌شود، شرایط مساعدی برای برگزاری انتخاباتی سالم در این حوزه صنفی وجود نیاورده است، بر خود لازم دیدیم در جهت عودت حقوق زایل‌شده، دردنامه و شکوائیه‌ای مرقوم و مکرراً از آن عالی‌مقامان استدعا کنیم دستور فرمایند در صورت صلاحدید تیم‌ ویژه‌ بازرسی برای تعیین صحت و سقم روند اجرایی انتخابات هیأت‌ مدیره خانه مطبوعات و اجرای  یک انتخابات عادلانه تشکیل، و موضوع به‌صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

بی‌شک انتخابات پرابهام و مسئله‌دار هیأت‌ مدیره خانه مطبوعات مازندران که در سپهر افکار عمومی قرار دارد، فضای رسانه‌ای  استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این مسائل، رسانه‌های مازندران را به سمت نقد فضای اجرایی و ناتوانی در اجرا و پیگیری حقوق صنفی فعالان حوزه‌های مختلف سوق خواهد داد، که یکی از نتایج آن علاوه بر ایجاد تنش‌های رسانه‌ای در استان، به‌وجود آمدن یک فضای رسانه‌ای علیه مدیران دولت تدبیر و امید در مازندران خواهد بود.

همانطوری که نیک مستحضرید شایسته نیست این مسائل به حوزه‌های دیگر تسری پیدا کند و اگر در خصوص تخلفات به‌وجودآمده در انتخابات دوره قبل خانه مطبوعات و دخالت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در چارچوب قانون و اساسنامه که با تواضع اهالی رسانه همراه بود، برخورد می‌گردید، امروز شاهد این چنین افسارگسیختگی و فاجعه انتخاباتی در یکی از ارکان مردم‌سالاری دینی که همان رسانه‌های متعهد و انقلابی است، نبودیم.

انتخابات خانه مطبوعات استان مازندران که متعلق به همه افراد و گروه‌های رسانه‌ای است؛ در استان مازندران در دوره گذشته و این دوره اتفاقاتی رخ داد که در شأن این استان و فعالان آن نبود.

سال‌ها است که خبرنگاران مازندرانی در انتظار گشایش و فرجی از خانه مطبوعات هستند اما هیچ‌گاه این نهاد نتوانسته است به وظایف خود به‌درستی عمل کند، باور داریم که ورود فعالان واقعی عرصه خبرنگاری به این حوزه می‌تواند شرایط را بهبود بخشد.

علی ای‌الحال ... این بار در انتخابات الکترونیک خانه مطبوعات که انتظار می‌رفت شرایط بهتر و عادلانه‌تری رقم بخورد، در استان  مازندران شرایط و تخلفاتی رقم خورد که به نفع جمیع خبرنگاران استان مازندران نیست و این شکواییه نیز بر همین اساس تنظیم شده است که تقدیم حضور عالی‌مقامان می‌شود، تخلفاتی در این انتخابات صورت گرفت و تبانی‌هایی انجام شد که محرز بودن آن عیان است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود.

عدم اطلاع‌رسانی به اعضای خانه مطبوعات

اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و خانه مطبوعات استان با عدم اطلاع‌رسانی به فعالان رسانه‌ای مازندران زمینه را برای حضور همه اقشار این صنف فراهم نکرده‌اند اما برخی اعضای هیأت‌ مدیره در غرب استان مازندران به‌خوبی از این شرایط اگاهی  داشته و در پروسه‌ای با عنوان ساماندهی خبرنگاران غرب استان مازندران نسبت به جمع‌آوری مدارک و ثبت‌نام گروهی آنان در سامانه اقدام کرده بودند! این تبعیض در میان اهالی رسانه، شرایط ناعادلانه‌ای را برای انتخابات رقم زد.

لیست‌سازی برای خانه مطبوعات مازندران

از روز قبل از رأی‌گیری، با انتشار اسامی اعضای خانه مطبوعات و رأی‌دهندگان، به خوبی مشخص بود افرادی در سامانه ثبت نام کرده‌اند که اهل این حرفه نیستند، این مرقومه جسارت و توهین به همه 247 نفری نیست که روز رأی‌گیری در سامانه حضور داشتند، بلکه بخشی از افرادی است که نام‌شان هیچ‌گاه در جامعه رسانه‌ای دیده نشده است.

این بخش که عمدتاً از غرب استان مازندران هستند، منتسب به برخی اعضای هیأت مدیره، فعالان رسانه‌ای، اقوام و خویشاوندان این افراد هستند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با توجه به وجود لیستی از فعالان رسانه‌ای استان مازندران در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد  اسلامی، این لیست با فهرست رأی‌دهندگان تطابق داده شود، آخرین لیست بر اساس واریزی هدیه روز خبرنگار موجود می‌باشد.


 کاربر سامانه انتخابات، خود و همسر وی کاندیدا بودند


مستحضرید که در هیچ کجای دنیا مجری و کاندیدای انتخابات یکی نمی‌شود، حال چگونه است فردی که خود و همسرش کاندیدای انتخابات هیأت‌ مدیره خانه مطبوعات هستند، کاربر سامانه انتخابات خانه مطبوعات مازندران می‌شوند؟! و وظیفه تأیید و حذف  اعضا را دارند! آیا این امر خللی در صحت انتخابات ایجاد نمی‌کند؟


از سویی مدیرعامل و اکثر هیأت‌ مدیره فعلی خانه مطبوعات مازندران از روند و چگونگی معرفی وی به‌عنوان کاربر اطلاعی نداشتند، در حالی که این وظیفه خانه مطبوعات و هیأت‌ مدیره آن بود که نسبت معرفی این فرد اقدام می‌کردند، اما این امر بدون اطلاع هیأت‌ مدیره صورت گرفته است! باید مشخص شود روند معرفی قانونی این فرد چگونه صورت گرفته است و چگونه این تناقض رفع  می‌شود که فردی بتواند هم خودش و هم همسرش کاندیدا باشند و در عین حال وظیفه ثبت آرا را نیز بر عهده داشته باشد و از قضا خودشان هم رأی بیاورند!


نکته مهم‌تر در این انتخابات، ثبت آرای رأی‌دهندگان از یک یا دو سیستم رایانه‌ای در غرب مازندران است، این که یک فرد که همان کاربر سامانه انتخابات است، چگونه به نام کاربری و رمز عبور تعدادی زیادی از فعالان غرب استان مازندران دسترسی داشته، خود نیز از موارد تشکیکی است که باید پاسخ داده شود!


به پیوست این نامه، اسامی بیش از 20 فعال رسانه‌ای از شرق و مرکز استان مازندران تقدیم می‌شود که در روند ثبت‌نام و عضویت آنها در خانه مطبوعات مازندران خللی ایجاد شده است.


این گروه یا دارای نقص پرونده بوده و یا پرونده آنها بررسی نشده است که به عضویت خانه در آیند و بتوانند رأی دهند و یا در ساعات منتهی به رأی‌گیری اسامی آنان به دلایل اعلام نشده، از لیست حذف شده است! این‌ها نیز از مواردی است که باید پاسخ داده شود که چرا مسؤول برگزاری انتخابات و کاربر سامانه در این زمینه، کوتاهی کرده‌اند؟


نکته مهم دیگر این است که در روز رأی‌گیری 247 نفر در سامانه رأی‌گیری حضور داشتند اما در ساعات نخست پس از رأی‌گیری و هم‌اکنون 230 نفر در سامانه حضور دارند.


این نیز چرایی است که در برگزاری انتخابات بدون پاسخ مانده است، این 17 نفر آیا خبرنگار بوده‌اند که خارج شده‌اند؟ یا نه فقط برای رأی دادن وارد سامانه شده و سپس در فرصتی که در اختیار کاربر سامانه بوده از لیست حذف شده‌اند که این همان مصداق لیست‌سازی برای رأی دادن به نام خبرنگاران است!


نکته مهم‌تر اینکه برخی از کاندیداها و رأی‌دهندگان این انتخابات با سوءاستفاده از نقص سامانه، مدارک هویتی خود مانند برگ عدم سوءپیشینه که مهم‌ترین بخش هویتی است را وارد نکرده‌اند و یا برگه سفید را بارگذاری کرده‌اند! اگر افرادی که امروز به‌عنوان  منتخبین معرفی شده‌اند دارای سوءپیشنیه باشند و یا برخی رأی‌دهندگان دارای این نقص پرونده باشند، چه نهادی و چه فردی پاسخگوی این خطا باشد؟


نکته دیگر اینکه شرایط سنی تعدادی از کاندیداهای هیأت‌ مدیره در این روند بررسی نشده است، فردی برای عضویت در هیأت‌ مدیره تأیید شده و رأی نیز آورده است که دارای شرایط سنی مشخص در اساسنامه خانه مطبوعات نیست و کمتر از سن مورد اشاره اساسنامه می‌باشد که باز هم کاهلی برگزارکنندگان این انتخابات را نشان می‌دهد.


در پایان ما فعالان رسانه‌ای و خبری استان مازندران و اعضای خانه از جنابعالی تقاضا داریم که نسبت به روند برگزاری انتخابات هیأت‌ مدیره خانه مطبوعات استان مازندران تجدیدنظر صورت گرفته، انتخابات با توجه به تخلفات بیان شده ابطال، خاطیان مجازات،  شرایط عضویت همه فعالان رسانه‌ای مازندران در خانه مطبوعات فراهم و سپس در فضایی به‌دور از رانت و ناعدالتی، انتخابات هیأت‌ مدیره این خانه در مازندران برگزار شود./فارس

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات