دو شنبه، 27 خرداد 98 ساعت 11:03 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 21:00:53 1397/05/07

روستای سورک هزار جریب با یاد 265 شهید عطرآگین می شود

مازنیوز:ارادت قلبی مردم این خطه به ائمه معصومین و ایمان قوی به ارزشهای دینی به "دارالمومنین" شهرت یافته است. جوانان و نوجوانان به تأسی از نیاکان خویش در اقامه تکلیف شرعی و دینی همواره پیش قدم و در پیروز انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس 265 شهید به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله تقدیم نمودند.
روستای سورک هزار جریب با یاد 265 شهید عطرآگین می شود

به گزارش مازنیوز هفدهمین یادواره شهدای منطقه هزار 8جریب در 11 مرداد 97 همانند سال های گذشته در روستای محروم سورک یکی از 151 روستای منطقه هزار جریب برگزار می گردد.
منطقه هزار جریب در جغرافیای مازندران از جنوب شرقی شهرستان گلوگاه، جنوب شهرستانهای بهشهر و نکا تا مناطقی از جنوب شرقی ساری اطلاق می گردد که خط رأس رشته کوه البرز تا به عمق مناطقی از شمال استان سمنان امتداد دارد. منطقه هزار جریب متشکل از چهاربخش که 151 پارچه آبادی را در دامنه ها و میان جنگل ها تا بر فراز بلندترین نقطه البرز با آب و هوای کوهستانی در بر می گیرد.
وجود آرامگاه های متعدد و امامزاده ها در بارور ساختن و به کمال و معرفت دینی مردم این خطه، نشان از غیرت و پایبندی اهالی این منطقه به دین اسلام است. تا جایی که ارادت قلبی مردم این خطه به ائمه معصومین و ایمان قوی به ارزشهای دینی به "دارالمومنین" شهرت یافته است. جوانان و نوجوانان به تأسی از نیاکان خویش در اقامه تکلیف شرعی و دینی همواره پیش قدم و در پیروز انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس 265 شهید به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله تقدیم نمودند.
توشه آخرت
بر اهل دانش و بینش مخفی نیست که مقام و جایگاه شهدا را هیچ بیان و زبان و قلم برنسنجد و در هیچ باب و کتابی نگنجد. حتی ملائک سماوات از شمارش درجه و قرب شهدا عاجزند. گفتن از شهید و شهادت گفتن از شمع در مقابل خورشید است. گفتن از شهید همانند آب دریا را به خانه بردن است، شهدا معدن کرامت، فتوت، عطوفت، سخاوت، رشادت، ایثار و جوانمردی هستند که تا به ابد در قلب تاریخ جاودانه اند.یادشان زینت بخش دلهاست، اسمشان عزت و اقتدار را بر خود دارد. شهدا ضامن بقاء بشریت و انسانیت هستند، اسمی که به یاد سپرده می شود و از یاد نمی رود بلکه به یاد می آید و در یاد می ماند.
اسم شهید را تنها بر در و دیوار و تابلوهای خیابانها و محله ها و کوچه ها و یا در کتابها نمی نویسند، عکس شهید تنها زینت بخش قاب ها نیست بلکه اسم شهید در آسمانها نوشته شده است و در بک کلام شهیدان پیامبران اند، امامان اند و عالمان اند، کاش من و تو مثل شهید تمام نشویم و اگر شهید نشدیم در راه شهید "شهید" شویم. بوی شهید باشیم و خاطرات شهید را با خود داشته باشیم تا اندک توشه ای را برای آخرت خود میها سازیم.
ارزش خدمات رسانی از منظر پیامبر اعظم (ص)
در آستانه برگزاری هفدهمین یادواره 265 شهید منطقه هزار جریب در روستای سورک به عنوان عضو ستاد یادواره هیچ گاه قلبم به این رضایت نمی دهد که نیت پاک من و تو خدای ناکرده از مسیر اصلی خویش بلغزد و دستخوش تمایلات و تجملات دنیوی قرار گیرد. چرا؟ زیرا با هم عهد بستیم گلهای بوستان حقیقت را در آئینه دل جستجو کنیم. مدال شهادت پاداش جهادی است که شهدا به آن رسیدند. اما وظایف من و تو در رسیدگی به محرومان و برقراری عدالت و مساوات چیست؟ منطقه محروم هزار جریب به علت گستردگی و پراکندگی با 151 روستا در دامنه ها، دره ها و قله ها، بسیاری از روستاها حتی از راه مناسب به منظور کاهش هزینه حمل و نقل و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری و توقف مهاجرت ها بی بهره می باشد. منطقه کوهستانی هزار جریب که طلای سبز را برای شرکت های بهره بردار بارور کرده است بهشتی در میان دوزخ برای مردم این منطقه محسوب می شود که علیرغم سالها تلاش نظام جمهوری اسلامی متاسفانه هنوز رنج محرومیت را تحمل می کند.
بسیاری از مردم روستاها و کارشناسان معتقدند با افزایش مراکز بهداشتی و درمانی، بهسازی روستاها، توسعه صنایع روستایی، تدوین جایگاه زنان روستایی در عرصه تولید، صدور مجوز برای فرآورده های جنگلی، معدنی و شیلاتی، پرداخت وام خوداشتغالی می تواند فقر و محرومیت را کاهش دهد و از مهاجرت های بی رویه به شهرها ممانعت کرد.
ایضاً ایجاد مزرعه پرورش ماهی، تاسیس ناحیه دامپروری و صنعتی، ایجاد کارگاههای چوب بری، تاسیس مراکز آموزشی، احداث بیمارستان و کلینیک دامپزشکی، داروخانه دام و طیور، گسترش فضاهای فرهنگی و ورزشی، تشکیل هیات های کوهنوردی، سوارکاری و کشتی، تاسیس نمایندگی کمیته امداد، بهزیستی و... در منطقه هزار جریب و بررسی علل مهاجرت ها و زمینه بازگردانی، ایجاد مراکز خدماتی و تخصیص یارانه برای مایحتاج عمومی بمنظور ایجاد تعادل و تقسیم سرانه موجب رشد و احیای زندگی مردم مناطق کوهستانی هزار جریب خواهد شد. با توجه به عدالت محوری نظام جمهوری اسلامی تخصیص اعتبار و تسریع در اجرای پروژه ها توسط دستگاهها ثمره شیرین خدمات رسانی به نیازمندان و محرومان را می توانیم شاهد باشیم که پیامبر اعظم (ص) هیچ عملی را با ارزش خدمات رسانی برابر نمی داند مگر شهادت در راه خدا را.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات