دو شنبه، 27 خرداد 98 ساعت 11:03 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 12:38:03 1397/05/19
عارضه یابی نهضت انتقادی؛

از دکلمه خوانی تا عدم ارائه راهکار

مازنیوز:این تریبون داران شورآفرین درکنار همه انتقادهای پرشور و شدیدالحن با ابهام و کلی گویی وارائه آمارهای نادرست اما هیچ راهکار یا راه حل مشخصی معطوف به اقدام و اجرا مطرح نمی نمایند تا گره ای از مشکلات کشور باز شود.
از دکلمه خوانی تا عدم ارائه راهکار

این روز ها بخاطر:

۱- محدودیت ها و فقدان بستر مناسب و شفاف اطلاع رسانی.
۲- ناکارآمدی و ضعف سیستم اجرایی،نظارتی وقضایی.
۳- مشکلات و فساد اقتصادی.
۴-فقدان فرهنگ گفت وگو.

کلیپ های مختلفی ازنطق فعالان مدنی و سیاسی وبخصوص سلبریتی ها باعناوین جنجالی و شجاعانه درشبکه های اجتماعی در حال نشر است که مفاد و محتوای عمده آنها انتقاد از وضع موجود، انکارسازی،یاس آفرینی و مقصریابی می باشد.

این تریبون داران شورآفرین درکنار همه انتقادهای پرشور و شدیدالحن با ابهام و کلی گویی وارائه آمارهای نادرست اما هیچ راهکار یا راه حل مشخصی معطوف به اقدام و اجرا مطرح نمی نمایند تا گره ای از مشکلات کشور باز شود.

نکته کلیدی این قلم اینجاست که همه؛ کمبود ها ، کاستی ها و مشکلات را می دانند. عوامل سلبی و ایجابی آن را هم می شناسند؛ حال بازخوانی و تکرارملال آور آنها درتریبون ها، بدون راهکار برون رفتی چه سودی دارد !؟؟

به اعتقاده نگارنده نهضت انتقادات کور بادامن زدن به اخبار نادرست ومبهم هدفی جز تخریب دیگران و مطرح کردن خویش ندارد. این دوستان علاقمند به انتقاد از همه چیز و همه کس؛ هیچ از سهم و نقش خود نمی گویند و یا مسوولیت خویش در قبال پیش آمدن وضع موجود را به عهده نمی گیرند وحالاکه تنور انتقادات داغ شده خودراکه تا دیروز مجیزگوی قدرت ومقامات بودند فرشته نجات مردم معرفی می کنند.

انتقادات کور تریبونی ، با دکلمه خوانی مثل متون رسانه های زرد ارزش خواندن و شنیدن ندارد و مشکلی از مردم و کشور حل نمی کند ،اگرچه این روزها طرفداران بی شماری در شبکه های مجازی و محافل عمومی پیدا نموده است.

متاسفانه برخی از منتقدین هیجان زده بی توجه به واقعیات کشور ،بیش از آنکه دلسوز جامعه باشند یا بدنبال حل مسئله بدوند فرافکنی می کنند و بسان پوپولیست ها از تریبون های عمومی سکوی پرتاپ منافع می سازند.

هر گوینده و نویسنده ای که قصد اصلاح امور دارد یا مشتاق بر طرف کردن مشکلی هست بهتره با امید آفرینی راهکار حل مسئله ارائه نماید و بطور مشخص و با استدلال بگوید با توجه به محدودیت منابع وفراوانی موانع برای حل فلان موضوع چه پیشنهاد عملی و ابتکاری در سر دارد.

فرهنگ انتقادی در کشور سازنده نیست و با بحران حل مسئله مواجه شده چه آنکه ارائه راهکار وحل مسئله داد و فریاد نمی خواهد بلکه در فضایی تخصصی و اجرایی بسته چاره اندیشی می طلبد.

متاسفانه تب انتقاد کردن و اتهام زدن در کشور چنان داغ و فراگیر شده که اشخاص و مقاماتی که مسوول بوجودآمدن وضع موجود بودند وهستند نیز دست بکار شکایت و اعتراض شدند.

افشاگری و نهضت انتقادی یکطرفه که بدلیل فقدان نظام شفاف اطلاع‌رسانی در رسانه های داخلی و تحریک بنگاه های خبری شایعه ساز خارجی نزج گرفت تلاش می کند در بستر شبکه های اجتماعی یارگیری، کادرسازی ومتاسفانه یاس آفرینی نماید.

شوربختانه انتقادکردن و غر زدن به ژست اجتماعی و پز روشنفکری مبدل شده و هرصاحب تریبونی برای اینکه از قافله عقب نماند مدام از همه چیز و همه کس انتقاد می کند و بدتر آنکه اگر بخواهی از یک موضوع بحقی در جمعی دفاع کنی با حمله تند حاضرین مواجه می شوی.

❇️شایعه سازی اخبار مبهم ، تایید نشده ونادرست توسط رسانه های بیگانه و نشر حداکثری و بزرگ نمایی آن درفضای مجازی دستآویز منتقدین بی مطالعه برای ابهام آفرینی ، سیاه نمایی و تخریب شده تا همه چیز وهمه کس را فاسدو مقصر بخوانند و کشتی اعتماد عمومی را سوراخ نمایند.

❇️به عنوان یک فعال رسانه‌ای نافی نقد قدرت،نقدسازنده و منکر کمبود و کاستی ها ، ناکارآمدی وفساد نیستم اما بارها دیدیم بسیاری از ناظرین و منتقدین هنگام حل مسئله و ارائه راهکار ناپدید شدند یا مطالب کلی و غیرکاربردی گفتند و هیچ پیشنهاد رهیافتی نداشته و فقط توپ را درزمین دیگران می اندازند، یا مدام می گویند: لنگش کن.

به اعتقاد این قلم طرح انتقادات هیجانی، کلی و بی راهکار در همایش ها و جلسات عمومی شجاعت نیست، بلکه برون رفت از وضع موجود به درایت و سکوت عمومی بیشتری احتیاج دارد تا اظهار نظر غیر کارشناسی و هیجانی ،چه آنکه :
دوصد گفته چو نیم کردارنیست!

ایرج‌نیازآذری/ روزنامه نگار

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات