یک شنبه، 10 فروردین 99 ساعت 04:01 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 22:55:16 1397/08/22

سناریوی گرانی و دغدغه های مردم

مازنیوز:از اواخر سال گذشته قیمت اجناس و خدمات عمومی دستخوش تغییرات شده که با آغاز سال جدید افزایش صعودی قیمت ها ادامه پیدا کرد و
سناریوی گرانی و دغدغه های مردم

در 40 سال اخیر فراز و نشیب های فراوانی در نوسان قیمت کالاها ناشی از وقوع انقلاب اسلامی، ایجاد تحریم ها، جنگ تحمیلی، جنگ نرم، جنگ اقتصادی، نفوذ دشمنان برای ایجاد مفاسد اقتصادی در بدنه نظام بوجود آمد که با صبر و تحمل و بردباری و با مدیریت انقلابی با سهمیه بندی از طریق توزیع کوپن، کارت و دفترچه ارزاق عمومی تا حدودی تورم، گرانی در بازارها مهار و از مفاسد اقتصادی جلوگیری شد.

از اواخر سال گذشته قیمت اجناس و خدمات عمومی دستخوش تغییرات شده که با آغاز سال جدید افزایش صعودی قیمت ها ادامه پیدا کرد و هر روز فاصله حقوق بگیران با بازار چند برابر شد و قدرت خرید از اقشار آسیب پذیر جامعه گرفته شده است.
با افزایش نرخ خدمات عمومی و قیمت کالا و اجناس مورد نیاز مردم در ابتدای سال جدید به بهانه های مختلف این گرانی به سرعت به سایر خدمات عمومی و محصولات صنعتی و بازرگانی سرایت کرد.
قیمت مواد لبنی، فرآورده های گوشتی، پروتئینی، میوه و سبزیجات، نوشیدنی ها، انواع خوراکی، مسکن، اجاره و افزایش خدمات دولتی اعم از آب ، برق ، گاز، تلفن همراه، برخی از داروهای حیاتی و... با توجیهاتی صورت پذیرفت که مورد رنجش مصرف کننده شده است و در این بین اقشار آسیب پذیر جامعه همانند مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، بازنشستگان، کارگران و کارمندان که همواره از قدرت خرید چندانی برخوردار نیستند، انگشت تعجب به دهان گرفته و منتظر تحولات امیدبخش دولتمردان در عرصه بازار شدند زیرا افزایش ناچیز حقوق حتی پاسخگوی تورم سال گذشته هم نخواهد بود تا لبخند رضایتی را بر چهره اقشار آسیب پذیر بنشاند.
مردم کوچه و بازار و مستمری بگیران همواره در اظهار و نظرها پیرامون معضل افسار گسیخته گرانی و تورم در بازار قیمت اجناس اظهار می دارند: آنچه که بیش از همه آنها را رنج می دهد عدم پیگیری و نظارت مسئولان و چند نرخی بودن کالاها و عدم ثبات قیمت ها است زیرا بر این باورند که در خیلی از زمینه ها دولت خودش عامل بی ثباتی و گرانی است. زیرا دولت به عنوان متولی اجرای تنظیم بازار هیچ راهکار مناسبی برای جلوگیری از افزایش قیمت و گرانی ارائه نداده است.
موج جدید گرانی که از مردادماه سال جاری در پی خروج آمریکا از برجام آغاز شد، عده ای فرصت طلب با به راه انداختن جنگ روانی در کشور فتنه جدیدی را بوجود آوردند که می توان از آن هرج و مرج اقتصادی و یا کودتای اقتصادی برای فروپاشی یک نظام و یا یک حکومت قلمداد کرد.
بلبشو قیمت ها ناشی از ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت، کار را به جایی رسانده که هر کس براساس منافع خود اقدام به قیمت گذاری اجناس کرد و در این زمینه مجریان تنظیم بازار هیچ طرح و برنامه ای که سبب ایجاد آرامش در بازار باشد را ارائه نداده است و حرف های تیم اقتصادی دولت که ما دو بسته یکی برای اجرا برجام و یکی برای عدم اجرای برجام داریم دروغ از آب درآمد.
گرانی افسار گسیخته به جایی رسید که تاکنون سابقه تاریخی نداشته و قیمت گذاری اجناس و کالا به جای وزارت بازرگانی و شورای اقتصاد توسط هر کارخانه، فروشگاه زنجیره ای ، کاسب های محل و بسیاری از بازاریان و اصناف راساً اقدام به قیمت گذاری کالا کرده و به جای اینکه بازار "قیمت پذیر" باشد بلکه "قیمت ها" در بازار مکاره تعیین می شود.
در کشور ما بخش وسیعی از فعالیت های کارخانجات و صنایع اقتصادی در انحصار دولت قرار دارند و معمولاً قیمت گذاری محصولات و کالاها نیز با مجوز دولت و شرکت ها انجام می پذیرد و بازار از آن تبعیت می کند اما چرا در یک بازه زمانی کوتاه علاوه بر افزایش نرخ ارز و سکه و حتی کالاهایی که با ارز دولتی وارد می شود و یا نیاز به ارز دولتی ندارد به چند برابر قیمت فروخته می شود؟ و جای سوال است که چرا به ناگاه حتی قیمت گوجه فرنگی، رب و بسیاری از محصولات داخلی از دست دولت خارج و با قیمت سرسام آور و گزاف بر مردم تحمیل می شود؟
بسیاری معتقدند: منشاء ناکامی دولت در مهار تورم و افسار گسیختگی بازار، سپردن اقتصاد کشور به احزاب، تشکل ها و گروه هاست که جز منافع درآمدی خویش به چیز دیگری حتی مصلحت نظام و حکومت نمی اندیشند زیرا دولت برای افزایش درآمد در ارائه خدمات عمومی و فروش محصولات با بازار در حال رقابت است و به همین سبب بازار را رها کرده و تحولات اقتصادی در جامعه مبتنی بر سودجویی و انباشت سرمایه توسط دستگاهها و سازمان های اقتصادی و افراد فعال در بازار است.
در گذشته سالی یک الی دو بار افزایش قیمت ها را تجربه می کردیم اما در طی چند سال اخیر دولت با چسبیدن به برجام و تحریم ، خود را با مشکلات اقتصادی، گرانی، تورم، بیکاری و امور عمرانی و خدمات رفاهی مردم بیگانه جلوه می دهد و گرانی کالاها به یک اپیدمی اقتصادی روزانه درآمده است که در ضمیر بازار نقش بسته است که این درد کهنه ظاهراً نمی خواهد التیام یابد.

ساری-قربان نوروزی

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات