چهار شنبه، 24 مهر 98 ساعت 03:07 ب.ظ

- اجتماعی

تاریخ 15:42:08 1398/05/10

رسانه ، مسئولان و تئوری پنجره‎ی شکسته !

مازنیوز: تئوری پنجره‎ی شکسته یک تئوری معروف در حوزه جرم­شناسی است برای جلوگیری از هرج و مرج، این تئوری می­گوید فرض کنید تعداد اندکی از پنجره­های یک ساختمان شکسته باشد..
رسانه ، مسئولان و تئوری پنجره‎ی شکسته !

تئوری پنجره‎ی شکسته یک تئوری معروف در حوزه جرم­شناسی است برای جلوگیری از هرج و مرج، این تئوری می­گوید فرض کنید تعداد اندکی از پنجره­های یک ساختمان شکسته باشد اگر این پنجره­ها برای مدت طولانی تعویض نشوند خرابکاران میل بیشتری برای شکستن سایر پنجره­ها پیدا می­کنند و تعداد بیشتری از آنها را می­شکنند. اگر این وضع ادامه یابد پس از مدتی ساختمان کاملاً مخروبه و به مأمنی برای بزه­کاران تبدیل می­شود.

راه حل چیست؟ هرگاه خرابکاران شیشه­ای را شکستند بسرعت آنرا تعویض کنید، طبق این تئوری هر آشفتگی و مورد نامطلوبی باید در سریع­ترین زمان ممکن به حالت اول بازگردد هم هزینه­ها و انرژی کمتری مصرف می شود هم انگیزه برای تکرار مجدد مورد نامطلوب به حداقل می­رسد.

فرهنگ­سازی و اطلاع­رسانی از جمله اهداف مشترک اکثر رسانه­هاست در دنیای برودکست انتقال مفاهیم و پیام از یک منبع به جمعیت هدفی گسترده با ابزارهای دیداری و شنیداری بر بستر سیگنال یا برودبند قدرتی است حیرت­آور که چرخش آن به حوز­ه های دغدغه­مند جوامع می­تواند در فرهنگ­سازی یا تهییج و سوءدهی افکار عمومی با توجه به رسالت منبع ارسال کننده پیام بسیار مؤثر باشد.

اینکه در حوزه انتقال پیام، رسانه ها تا چه حد می­توانند به رفع عیوب جامعه یا بعنوان سوپاپ اطمینان به خالی شدن حرارت دیگ بخار ناشی از بحران­های مقطعی حادث شده کمک نماید به بایدها و نبایدها زیاد نوشته و نانوشته بستگی دارد.

ولی اینکه رسانه بعنوان چشمان ناظر و امین مردم ، مشکلات ، تنگاها و معضلات موجود را نشان داده و حل آن را مطالبه نماید به مثابه حرکت به سوی تعمیر پنجره‎ی شکسته قبل از تخریب بیشتر و ایجاد هزینه­های مضاعف و خدای ناکرده مخروبه شدن بنای موجود است.

تصور کنید اگر مقداری زباله در پیاده رو ریخته باشد مدتی بعد کیسه­های زباله بزرگتر در آنجا قرار خواهد گرفت و در نهایت پیاده­رو به محل انباشت زباله تبدیل خواهد شد!

انباشت معضلات اجتماعی، تنگناهای موجود در معیشت ، اشتغال ، ازدواج و ... در جامعه بدون بیان واقعیت­ها و عدم مطالبه از مسئولان امر جهت پاسخگوئی و در نهایت حل موضوع تنها پاک کردن صورت مسئله است در حالیکه مسئله به قوت خود باقیست!

اینجاست که مطالبه­گری رسانه­ها ، خصوصاً رسانه ملّی هم از افزایش پنجره­های شکسته جلوگیری کرده هم اعتماد مردم به درد دل در دایره نظام را در سطح وسیع‎تری حفظ می­نماید. ایجاد امید و نشاط و ارتقاء سطح اعتماد عمومی رسالتی است بزرگ که از مؤلفه­های نرم امنیت ملّی ماست.

اما این را بدانیم ارتقاء سطح اعتماد عمومی با پنهان کاری وقایع و مشکلات حادث نخواهد شد.

اهتمام دست اندرکاران اجرائی به حل مشکلات هرچند کوچک مردم در ایجاد اعتماد عمومی به کارگزاران و در نهایت نظام سیاسی کشور نقش مهمی دارد حتی اگر این اهتمام باندازه تعویض یک پنجره‎ی شکسته باشد!

 

امید نیک نژاد

کارشناس ارشد مدیریت و مدرس دانشگاه

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات