چهار شنبه، 07 اسفند 98 ساعت 03:12 ب.ظ

- ورزشی

تاریخ 10:23:52 1393/07/05
بهداد سلیمی درمسابقات آسیایی اینچئون؛

نخستین و آخرین طلای تیم ملی وزنه‌برداری ایران رابه ارمغان آورد

مازنیوز:بهداد سلیمی شیر مرد مازندرانی رکورد یک‌ضرب، دوضرب و مجموع بازی‌های آسیایی را بهبود بخشید تا افزون بر کسب پنجمین طلای کاروان ایران، یک ‌بار دیگر نام خود را در یک رکورد شکنی دسته فوق سنگین وزنه‌برداری ثبت کند.
 نخستین و آخرین طلای تیم ملی وزنه‌برداری ایران رابه ارمغان آورد

ماز نیوز: بهداد سلیمی شیر مرد مازندرانی رکورد یک‌ضرب، دوضرب و مجموع بازی‌های آسیایی را بهبود بخشید تا افزون بر کسب پنجمین طلای کاروان ایران، یک ‌بار دیگر نام خود را در یک رکورد شکنی دسته فوق سنگین وزنه‌برداری ثبت کند.

مسابقات وزنه برداری بازی‌های آسیایی با انجام رقابت دسته ۱۰۵+ کیلوگرم به پایان رسید. در این دسته ۹ وزنه بردار حضور داشتند که برای ایران بهادر مولایی و بهداد سلیمی روی تخته بازی‌ها رفتند؛ هرچند مولایی در یک‌ضرب با مهار وزنه‌های خوبی، شانس کسب مدال نقره یا برنز به شمار می‌آمد، به دلیل تشدید مصدومیتش در رقابت‌های دوضرب شرکت نکرد تا بهداد سلیمی به تنهایی در این رقابت‌ها شرکت کند. همان گونه که پیش بینی می‌شد، پرچمدار کاروان ایران به آسانی مدال طلای این رقابت‌ها را از آن خود کرد. بهداد علاوه بر شکستن رکورد جهان در هر سه ماده در یک ضرب یک بار به رکورد جهانی که در اختیار خودش هم بود حمله کرد، ولی نتوانست آن را جابجا کند تا رکورد یک‌ضرب جهان همچنان در عدد ۲۱۴ بماند.

به گزارش مازنیوزهمان گونه که پیش‌بینی می‌شد، حضور بهداد سلیمی در دسته فوق سنگین در این رقابت‌ها مهم‌ترین رویداد رقابت‌های وزنه‌برداری اینچئون بود. اختلاف میان قهرمان جهان و المپیک و سایر رقبای آسیایی‌اش به حدی بود که نخستی حرکت او در یک ضرب زمانی انجام شد که همه رقبای او در یک ضرب هر سه وزنه خود را زده بودند و رقابت یک ضرب برایشان به پایان رسیده بود.

بهادر مولایی، وزنه‌بردار جوان ایرانی ـ که به ‌رغم جوانی یک نایب‌قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد ـ دیگر شرکت کننده ایرانی این دسته بود که نتوانست به دلیل مصدومیت، کیفیت واقعی خود را به نمایش بگذارد و برای همین با وزنه ۱۷۰ کیلویی رقابت خود را آغاز کرد و در ادامه توانست در دومین حرکت خود ۱۷۷ کیلویی را مهار کند. بهادر در سومین حرکت خود نتوانست وزنه ۱۸۳ کیلویی را جابجا کند و کار خود را در یک ضرب با ۱۷۷ به پایان ببرد و بتواند در دو ضرب مدال نقره یا برنز خود را قطعی کند.

اما پس از اینکه همه شرکت‌کننده‌های دسته ۱۰۵ کیلوگرم کار خود را نهایتا در ۱۹۰ کیلوگرم تمام کردند، قوی‌ترین مرد جهان با بالای سر بردن وزنه ۲۰۰ کیلویی کار خود را آغاز کرد. در حالی که ایرانی‌های حاضر در سالن یکصدا بهداد سلیمی را تشویق می‌کردند، او توانست در دومین حرکت خود با بالای سر بردن وزنه ۲۱۰ کیلوگرم، رکورد خویش در بازی آسیایی را بهبود بخشد و با انتخاب وزنه ۲۱۵ کیلویی برای حرکت سوم به رکورد جهانی یک‌ضرب این دسته که با ۲۱۴ کیلوگرم در اختیار خودش بود حمله کرد که متاسفانه در مهار آن موفق نبود و کار خود را در یک‌ضرب با ۲۱۰ کیلوگرم پایان داد.

مسابقات دوضرب در حالی آغاز شد که بنا به صلاحدید مربیان، بهادر مولایی برای جلوگیری از تشدید مصدومیتش از وزنه ‌زدن در دو ضرب انصراف داد. پیش از آغاز مسابقات آسیایی اینچئون، بهادر مولایی در رکوردگیری دچار مصدومیت شده بود و با توجه به در پیش بودن رقابت‌های جهانی این رشته در چهل روز آینده مسئولان تیم ملی ترجیج دادند با به میدان نفرستادن مولایی او را برای رقابت‌های جهانی حفظ کنند.

بهداد سلیمی مانند تک‌ضرب کار خود را پس از همه ورزشکاران با ۲۴۱ کیلوگرم آغاز کرد و پس از موفقیت در بالای سر بردن آن توانست در حرکت دوم وزنه ۲۵۵ کیلوگرم را بالای سر ببرد تا دو بار پیاپی رکورد آسیا را جابجا کند. سلیمی برای حرکت سوم به روی تخته نیامد تا با مجموع ۴۶۵ کیلوگرم قهرمان و رکوردار آسیا شود.

طلای بهداد سلیمی نخستین و آخرین طلای تیم ملی وزنه‌برداری ایران در این رقابت‌ها بود که اگرچه شادی ورزش‌دوستان ایران را در پی دارد، زنگ خطر را برای مدیران وزنه‌برداری ایران هم به صدا درمی‌آورد، به ویژه با توجه به اینکه رقابت‌های جهانی چهل روز دیگر برگزار خواهد شد.

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات