رئیس مجلس

ایران قدرت های جهانی را به چالش کشید/جزئیاتی از طرح جدید کارومسکن

اشکال اساسی نداشتن مدیران شجاع و تصمیم گیر است

وی با اظهار اینکه اداره کشور بد صورت گرفته و کارنامه قابل قبول و زیبنده مردم نیست، گفت: امروز مشکلات ما از نداشتن و کمبود مادی نیست و اشکال اساسی ما نداشتن مدیران شجاع، امین ، تصمیم گیر و بادرایت و ضعف مدیریتی است.

وی یادآور شد: ضعف ناکارآمدی اشباع شده و نداشتن باور به فرهنگ ناب شهادت و اندیشه‌ای که بقاع اصلی نظام اسلامی است، از جمله مشکلات است در حالی که متعهدیم در مجلس یازدهم نماینده مردم ایران باشیم و بر نظام بروکراسی ناآکارمد نظارت و آن را کارآمد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات اخیر اظهار داشت: الحمدالله هر سه قوه هماهنگی هستیم اما این هماهنگی کافی نیست زیرا هماهنگی که منجر به هم افزایی نشود و اثرش را در حل مشکلات مردم نبینیم، خاصیتی ندارد. اقتصاد دولتی فسادزا و ناکارآمد است

وی اصلاح ساختار و نظام اداری را ضروری دانست

و گفت: تا اقتصاد دولتی باشد فساد و ناکارآمدی وجود دارد و روز گذشته مجلس شورای اسلامی تصمیم مهمی در حوزه کار و اشتغال گرفته است و با همه مشکلات، خودتحریم ها بیشترین مشکلات را ایجاد کرده است زیرا اگر جوان کارآفرین بخواهد کاری انجام دهد در بروکراسی اداری با موانعی روبرو است.

قالیباف یادآور شد: سیستم اداری که باید تسهیل گری کند مرتب در حال ایجاد مانع است از این رو طرحی در مجلس با ۲۰۳ رأی به تصویب رسید و هفت ماده آن نیز در دو سه هفته آینده تصویب می‌شود و پس از تأیید شورای نگهبان تبدیل به قانون می‌شود. جزئیاتی از طرح‌های جدید اشتغال و تولید مسکن

رئیس مجلس تصریح کرد: معنی طرح جدید اشتغال این است که دیگر لازم نیست مردم و جوانان به دنبال کار و دفاتر اداری بدوند بلکه درگاهی در فضای مجازی فراهم می‌شود و در آن درگاه، درخواست اشتغال را ثبت می‌کنند و قرار نیست مردم در نظام اداری دوندگی کنند.

وی به طرح مسکن و تولید مسکن اشاره کرد و گفت: یک میلیون مسکن باید توسط مردم و جوانان ساخته شود و این قانون روز گذشته به دولت ابلاغ شد و بین ۴۵ تا ۵۵ درصد هزینه مسکن مربوط به تهیه زمین است و با روشی که در قانون مشخص شده است، امکان خانه دار شدن توسط مجلس و دولت فراهم شده است.

قالیباف با اشاره به مسائل مشترک در استان‌های شمالی، موضوع بهره برداری از ظرفیت دریا را مسئله مشترک بیان کرد و گفت: هر سه استان باید در این زمینه تصمیم بگیرند و موضوع زباله که محیط را به خطر انداخته است، مسئله دیگری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسائل مربوط به آب نیز در استان‌های شمالی یکپارچه است و اگر رزمندگان عرصه اقتصاد را فرصت دهیم و به دیگران رانت ندهیم، نشانه آن است که در اقتصاد را به روی همه باز کردیم و در مجلس مصمم هستیم ناترازی ها و نابرابری‌ها را در استفاده از اموال و انفال عمومی کنترل کنیم.

وی گفت: امروز یارانه‌ها در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، نهاده‌ها و غیره پرداخت می‌شود عادلانه نیست و فاصله ۲۳ برابر مصرف بین در برخی بخش‌ها وجود دارد درحالی که برای هر کار اقتصادی پیوست عدالت نیاز دارد از این رو مجلس مصمم است که میدان را برای کارآفرینان و حمایت از محرومان و مستضعفان فراهم کند.

وی با تاکید براینکه اقتصاد کشور را متکی بر دانش بنیان، نوآوری، خلاقیت و بهره وری درست پایه گذاری کنیم، گفت: در حال حاضر در مازندران در برداشت، استفاده و صادرات محصولات دارای اشکالاتی هستیم و اگر جوانان کارآفرین فرصت پیدا کنند، می‌توان با دست به دست هم داد و مشکلات را حل کرد.

قالیباف یادآور شد: ظرفیت‌های مختلفی درکشور وجود دارد و باید اشکالات موجود را با فرهنگ دوران دفاع مقدس رفع کرد و از همه اندیشمندان و صاحبنظرات در این راه یاری می‌طلبیم و فرهنگ ایران اسلامی نشان می‌دهد که برخلاف برخی‌ها که می‌گویند باید کدخدا را دید و حل کرد، باید خدا را دید و حل کرد.

عضویت در خبرنامه

سرتیتر اخبار