صنعت گردشگری، جهش تولید و مشارکت مردم

مازنیوز: بخش گردشگری مازندران در تحقق "جهش تولید و مشارکت مردم" می‌تواند این عزم و اراده را ایجاد کند تا با احصا موانع و ارائه راهکار‌های اصولی و منطقی برای شکستن سد‌های توسعه در استان، پیشگام باشد

دکتر مهران حسنی دبیر و نائب رییس انجمن گردشگری پایدار سبز مازندران: هر ساله با توجه به وضعیت جامعه مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال جدید را نامگذاری می‌فرمایند. شعار‌های تعیین شده بیانگر سیاست کلان است و دستگاه ها، نهاد‌ها و متولیان اموراجرایی کشور تکلیف دارند، برنامه‌ها و طرح‌های سال را منطبق با نفس پیام برنامه ریزی و استراتژی‌ها را مشخص و به منصه اجرا بگذارند.

سال۱۴۰۳ به مانند چند سال اخیر با رویکرد اقتصادی و توجه به امور معیشت مردم"جهش تولید با مشارکت مردم" نامگذاری شد. در هر موضوعی اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... اعتماد اصل محوریست، جهت تحقق این مهم، مشارکت جامعه نیازمند این است که در نزد برنامه ریزان اعتقاد و باور به حقوق عامه و اعتماد متقابل وجود داشته باشد.

در بین موارد متعدد در جامعه آنچه که با ذات و نفس پیام تطابق کامل دارد، صنعت پویای گردشگری است؛ صنعتی با رویکرد اقتصادی، مردم پایه و محرک دیگر صنایع تولیدی و خدماتی.

استان مازندران که مقصد برتر گردشگری در کشور است، اقتصاد مردم آن وابستگی شدید به این صنعت دارد و اغراق نیست اینکه عمده شهرستان‌ها امور معیشت مردم به آن گره خورده است. از بخش‌های مهم پیام سال "موانع حضور مردم را برطرف کنیم" است.

برای حفظ، توسعه و رونق در سرمایه گذاری گردشگری و بهره برداری تاسیسات گردشگری موانع و مشکلاتی در قوانین، آیین نامه ها، دستورالعمل ها، بخشنامه‌ها و سایر موارد اداری وجود دارد.

باید سد و مانع استفاده و بهره گیری از منابع استان که ظرفیت بالقوه مناسبی برای ایجاد امکانات و خدمات و توسعه در زمینه‌های گردشگری دریایی، روستایی، کشاورزی و مزرعه، ماجراجویانه، کوهستان، آبی، طبیعت گردی و... را دارد، شکسته شود.
 
شاید بار‌ها مواردی تکرار شوند، ولی عزم جدی و اراده قوی برای حل آن‌ها باید وجود داشته باشد. بنابراین"جهش تولید با مشارکت مردم" می‌تواند این عزم و اراده را ایجاد کند و منافع ملی و مشارکت مردمی را که ایجاد تحول و تغییر لازمه آن با استفاده از خردجمعی متخصصان متعهد، اندیشمندان و دانش آموختگان آشنا با ادبیات و موضوعات گردشگری، صاحبان اندوخته‌های گرانسنگ و ذی قیمت تجربه در قالب یک کمیته معتبر، با ایجاد فضای بارش فکری موانع را احصا و راهکار‌های اصولی و منطقی برای حل آن‌ها ارائه کنند.

با تامل و تعامل قطعا فرزندان دیار سرسبز این ایثار را دارند تا با دانش و همت خود نسبت به سرزمین مادری‌شان ادای دین داشته باشند.

به عنوان عضو کوچکی از این انجمن، پیشنهاد می‌دهم انجمن گردشگری پایدار سبز مازندران پیشرو و پایه گذار این مهم باشد.

عضویت در خبرنامه

سرتیتر اخبار